Katliam Serbest Anmak Yasak!

Ortak Basın Açıklaması

10 Ekim 2016

Katliam Serbest Anmak Yasak!

Bugün ülke tarihinin gördüğü en büyük katliamın birinci yıl dönümü. Yüz bir yol arkadaşımız emek, barış ve demokrasi mücadelesi için canlarını siper edeli tam bir yıl oluyor. Annelerimiz, babalarımız, kardeşlerimiz, sevgililerimizi Ankara Tren Garı önünde saat 10.04’de İslamcı terör saldırısında hayatlarını kaybedeli tam bir yıl oluyor.

Katliamın üzerinden geçen zamanda, tüm canlarımızı anmak, aileleri ile acılarını paylaşmak, gericiliğe ve faşizme karşı direnmek için o kanlı meydandaydık. Bizim adalet ve barış isteğimizi bu bir yıl boyunca görmezden gelenler, yol arkadaşlarımızın katledilmesine, yüzlercesinin yaralanmasına engel olmayanlar, bugün yine bizim acılarımızla alay ettiler. Emek, barış ve demokrasi için ülkenin dört bir yanından Ankara meydanlarına gelen arkadaşlarımızın, insanca bir yaşam için olan taleplerini bu gün de görmezden geldiler.

Günlerdir, kaybettiğimiz canları anmak için, ülkemizin her yerinde anmalar yapılıyor. Halkımız evlatlarının acısını paylaşmak için sokağa çıkıyor. Yanımızda yürüyen arkadaşlarımızın acısını paylaşma isteğimiz yine orantısız şiddetle, gazla, copla saldırıya uğruyor.

15 Temmuz kanlı darbe girişiminin ardından, kendi diktası uğruna ülkeyi hem içeride hem dışarıda savaşa sürükleyen zihniyet, faşizmin tüm uygulamalarını devreye sokarak halkımıza yılgınlık ve korku salmaya çalışıyor. TIR’larla yapılan silah sevkıyatları, sokağa çıkma yasakları, savaş çığırtkanlıkları eşliğinde sürdürülen süreç ülkemizde onlarca katliama ve binlerce ölüme yol açtı. Ülkemizin içine sokulduğu savaş atmosferi ve sivil darbe ortamının faturası yine emekçilere, ezilenlere kesildi. KHK’lar ile yürütülen fiili başkanlık sisteminde ve Olağanüstü Hal’de toplumsal muhalefetin tüm kesimlerine karşı büyük ve acımasız bir cadı avı başlatıldı.

Bu cadı avının, tahammülsüzlüğün ve acımasızlığın son örneğini bugün Ankara’da gördük. İktidarın acılarımızdan ve öfkemizden duyduğu korku bir kez daha gözler önüne serildi. Gar meydanında 10 Ekim Katliamı’nda hayatını kaybeden canlarımızı anmak isteyen içinde oda ve sendika yöneticilerimizin de bulunduğu 70’den fazla arkadaşımız darp edilerek gözaltına alındı. Bu ülkenin emekçileri, işçileri, doktorları, mühendisleri olan bizler, hem kaybettiğimiz canların hem de gözaltına alınan tüm arkadaşlarımızın hesabını soracağız!

Meslek odalarımızın, sendikalarımızın yöneticileri ve üyelerinin, katliamda yaralanan yol arkadaşlarımızın ve kaybettiğimiz canlarımızın ailelerinin insafsızca gözaltına alınması kabul edilemez. Bugün gözaltına alınan bütün arkadaşlarımız, bir an önce serbest bırakılmalıdır. Arkadaşlarımıza ve henüz yüreği soğumayan ailelere yapılan bu saldırıyı kınıyoruz! Gözaltılar bir an önce serbest bırakılmalıdır.

Bizler, AKP ve saray rejiminin dayattığı bu terör ve korku ortamına dün teslim olmadığımız gibi bugün de teslim olmayacağız ve insanca bir yaşam için sürdürdüğümüz mücadeleden bir adım dahi geri atmayacağız! Sokakları bir an olsun gericiliğe ve faşizme teslim etmeyeceğiz!

DİSK Ankara Bölge Temsilciliği-
KESK Ankara Şubeler Platformu-
TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu-
Ankara Tabip Odası