İşgalciler Kaybedecek Direnen Filistin Halkı Kazanacak

Ortak Basın Açıklaması

15 Mayıs 2018

İşgalciler Kaybedecek

Direnen Filistin Halkı Kazanacak

ABD, Ortadoğu’da çözümsüzlüğü dayatarak çatışmaları artıran, provokasyonlarla halkları birbirine kırdırmak isteyen emperyalist politikalarının bir sonucu olarak, Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıyıp büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşımıştır. Bu durumu protesto eden Filistinlilere karşı İsrail tarafından gerçekleştirilen saldırılar sonucunda, aralarında çocukların da olduğu 62 kişi hayatını kaybetmiş, en az 2700 Filistinli yaralanmıştır.

Bundan 70 yıl önce, İsrail işgali sonrasında Filistinlilerin zorunlu göçe zorlandığı “Büyük Felaket” olarak tanımlanan Nakba’nın yıl dönümüne denk getirilen Kudüs’ü başkent yapma girişimi tam anlamıyla bir provokasyondur. ABD ve İsrail işbirliğiyle gerçekleştirilen bu katliamı en sert şekilde kınıyoruz.

ABD ve İsrail’in emperyalist amaçları doğrultusunda Kudüs’ü iç politika malzemesi yapmaları çözüm yerine çözümsüzlüğü, barış içinde bir arada yaşam yerine çatışma ve kaosu derinleştirmektedir. Bütün dünyanın gözü önünde gerçekleşen bu olaylarda, mazlum Filistin halkı, ölü ve yaralılarını taşırken açılış törenine katılmak için İsrail’e gelen emperyalist şefler ve işbirlikçileri, utanmadan 'dostluk ve barış' mesajlarını paylaşmışlardır.

Dünya halkları, emperyalistlerin, ‘barış’ temennilerinin, mazlum halkların kanını akıtmaktan başka bir anlam taşımadığını biliyor. Filistin halkı ölü ve yaralılarını taşırken, açılış töreninde kameralara gülücükler saçan emperyalistleri ve onların işbirlikçilerini, elbette bu kanlı günü ve Filistin halkına reva görülen zulmü, insanlık unutmayacaktır.

Kendisini Filistin davasının savunucu olarak ifade eden AKP hükümeti bütün bu katliamlar yaşanırken, somut bir tek adım atmayarak, katliama seyirci kalmış ve katliamı süslü laflarla geçiştirmekten ileriye gidememiştir.

AKP hükümetine bir kez daha sesleniyoruz:

Bir an önce İsrail ve ABD’yle bütün askeri, ticari ve siyasi ilişkiler iptal edilsin.

İsrail Devleti ise derhal bu insanlık dışı katliama son vermeli, işgal ettiği topraklardan çekilmeli ve Filistinli mültecilerin kendi topraklarına geri dönüş hakkına saygı göstermelidir.

İşgalciler ve katliamcılar kaybedecek, direnen Filistin halkı kazanacak!

KESK - Ankara Şubeler Platformu

TMMOB - Ankara İl Koordinasyon Kurulu

TTB - Ankara Tabip Odası

Ankara Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası