Krizin faturası emekçilere değil patronlara kesilsin!


Yaşanan ekonomik krizin faturasının emekçilere çıkarılmak istenmesine karşın DİSK Ankara Bölgeler Temsilciliği, KESK Ankara Şubeler Platformu, TMMOB Ankara İKK, Ankara Tabip Odası, Ankara Serbest Mali Müşavirler Odası “Krize Karşı Emeğin Haklarını Savunmak İçin Omuz Omuza” başlıklı ortak basın açıklaması düzenledi.
Krizin faturası emekçilere değil patronlara kesilsin!


4 Aralık’ta Ulus Meydan’da gerçekleştirilen basın açıklaması öncesinde CHP Ankara Milletvekili Murat Emir de alanı ziyaret ederek emekçilere destek verdi. Basın açıklamasına Ankara Emek ve Demokrasi güçleri temsilcilerinin yanı sıra Ankara halkı da büyük ilgi gösterdi.

Ortak açıklamayı, DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgülü okudu.

Görgülü, açıklamayı okumaya 4 Aralık Dünya Madenciler Günü dolayısıyla Soma, Ermenek, Zonguldak, Şirvan’da yaşamını yitiren madencileri anıp, madenlerde yer altında güneş toplayanlara selam ve saygı göndererek başladı.

Yetkili ağızlar kriz sözcüğünü kullanmaktan kaçınsa da kapsamlı bir ekonomik kriz yaşandığını ve bu krizin bedelinin kime ödetileceğinin asıl mesele olduğunu belirten Görgülü sözlerini “Sendikal örgütlenmenin engellendiği, on binlerce kamu emekçisinin ihraç edildiği, grevlerin yasaklandığı, hak aramanın bastırıldığı bir ortamda elde edilen yüksek kar oranlarını paylaşmayanlar bugün zararlarını ve borçlarını halkın sırtına yıkmaktadır. Nimete kimseyi ortak etmeyen patronlar, külfeti nüfusun yüzde 99’unun üzerine yıkmaya çalışmaktadır. Oysa fatura bu düzen sayesinde küplerini dolduran patronlara kesilmelidir.” diye sürdürdü.

Krizin faturasının patronlar kadar siyasi iktidara da kesilmesi gerektiğini belirten Görgülü, “Ülkemizi büyük bir yıkımın eşiğine getiren politikaları yıllardır kimler hayata geçirdiyse, emeğin en temel haklarını kim gasp ettiyse, özelleştirmeler ve yerli tarımı bitiren politikalarla ülkeyi kim ithalata mahkum hale getirdiyse, ülkenin kaynakları kim betona gömdüyse krizin sorumlusu da onlardır” dedi.

Görgülü ülkenin büyük çoğunluğunu oluşturan emekçilerin krizden korunması için tüm ücretlerin artırılması, toplu işten çıkarmaların yasaklanması, işsizlik fonunun işsizler için kullanılması, kamusal mal ve hizmetlere yapılan zamların geri alınması, vergi adaletinin sağlanması, kredi borç faizlerinin silinmesi, kıdem tazminatının kaldırılmaması talepleri için mücadeleyi sürdüreceklerini duyurdu.

Görgülü ayrıca 6 Aralık’ta görüşülmeye başlanacak asgari ücret sınırının enflasyon kayıplarını karşılayarak açlık sınırın üzerine çıkarılması bu nedenle asgari ücretin net 2.800 TL olması gerektiğini yineledi.


Basın açıklamasından sonra “Krize karşı emeğin haklarını savunmak için omuz omuza” başlıklı bildiri Ulus sokaklarında halka dağıtıldı.
Makaleye Dön
4-12-2018, 00:00