"Ankara’da yeni bir Sağlık Merkezi değil,Soygun Merkezi Açılıyor"


Ankara’da Etlik ve Bilkent Şehir Hastanelerinin açılmasıyla birlikte kapatılması planlanan 14 hastane için bir araya gelen “Hastanemi Kapatma Platformu” Bilkent Şehir hastanesi için günde yaklaşık 1.5 milyon TL kira ödeneceğini belirtti.

Ankara Tabip Odası, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, CHP Çankaya İlçe, SES Ankara Şube, ÖDP ve Tüketiciler Derneği yöneticilerinin katıldığı basın toplantısı 17 Ekim Çarşamba günü düzenlendi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nde düzenlenen toplantıya Ankara Tabip Odası adına Yönetim Kurulu üyesi Dr. Arif Müezzinoğlu katıldı.

"Ankara’da yeni bir Sağlık Merkezi değil,Soygun Merkezi Açılıyor"


Hastanemi Kapatma Platformu adına ortak açıklamayı okuyan Dr. Müezzinoğlu “Ankara’da yeni bir sağlık merkezi değil, soygun merkezi açılıyor. Bilkent Şehir Hastanesi adıyla açılacak ama bir devlet hastanesi değil, CCN Holding’e bağlı bir soygun merkezi” dedi.

Günde yaklaşık bir buçuk milyon TL kira ödenecek Bilkent Şehir Hastanesi’ni bir “soygun merkezi” olarak tanımlayan Müezzinoğlu şunları söyledi:

“Bir iki aya kadar açılması planlanan Ankara Bilkent’teki Şehir Hastanesi için devlet bizim cebimizden hem de bu zor dönemde dolar üzerinden kira ödemeye hazırlanıyor. Yılda kaç Dolar ödeneceği açıklanmıyor. 25 yıl boyunca biz ödeyeceğiz ama ne ödeyeceğiz, kaça anlaşma yapılmış söylenmiyor.

Bilkent Şehir Hastanesi’nin açılmasıyla Ankara’da bulunan 6 köklü devlet hastanesi kapatılacak. Hükümetin çocuklarımızdan esirgeyerek bizim cebimizden alıp yerli ve milli CCN Holdinge vereceği paraları halkın yararına kullanmak elbette mümkün.”

Bütün siyasi partilere, sendikalara, meslek örgütlerine, derneklere çağrı yapan Müezzinoğlu, “Bu, sağlık merkezinden çok AVM benzeri soygun merkezinin açılması için Ankara’nın 6 köklü devlet hastanesinin parça parça taşınarak kapatılmasına izin vermeyelim. Hastanelerimiz kapatılmasın” sözlerini kaydetti.

Basın açıklamasından sonra söz alan SES Ankara Şube Eş Başkanı Hüsnü Yıldırım da Ankara’da kapatılacak hastanelerin çevresinde bir imza kampanyası başlattıklarını söyleyerek “Elimizde 10 bin imza var. Bu imzaları da Meclis’e ilettik” dedi.

CHP Altındağ İlçe yöneticisi Zeki Yalçındere de kapatılacak 14 hastaneden 8’inin kendi ilçelerinde olduğuna dikkat çekerek “ Altındağ ilçesi işçi, memur ve son zamanlarda yoğunluğu artan göçmen nüfustan oluşuyor. Bu nüfusun gelir düzeyi son derece düşük. Hastanelerin parça parça kapanmasıyla bu insanlar büyük zorluk yaşayacak” dedi.

ÖDP Başkanlar Kurulu üyesi İlknur Başer de sağlığın en temel ihtiyaç olduğuna ve kolay erişilebilir olması gerekliliğine vurgu yaparak Bilkent Şehir hastanesinin açılmasıyla sağlık hizmetinin Ankara’da kangren haline geleceğini, halkın sağlık hizmetine erişmede zorlanacağını ve ayrıca cebinden daha fazla katkı payı ödeyeceğini ifade etti.

Tüketici Hakları Derneği Çankaya Şube Başkanı Şirzat Mugan yaptığı konuşmada kapanacak hastanelerin adeta bir teknoloji mezarlığı haline geleceğine dikkat çekti. Şehir hastaneleri projesini yolu bilinmeyen bir ormana benzeten Mugan “O kadar büyük bir alana kuruluyor ki hasta nereye gideceğini, nasıl ulaşacağını bilmemekte” diye konuştu.

CHP Çankaya İlçe adına konuşan Sakine Erden parti olarak Şehir hastanelerine baştan itibaren karşı olduklarını ve milletvekillerinin şehir hastaneleriyle ilgili Meclis’te büyük bir mücadele verdiğini belirterek konu ile ilgili Çankaya İlçe örgütü çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Basın açıklamasının tamamını okumak için tıklayınız.
Makaleye Dön
18-10-2018, 00:00