“Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, yaşamını halkın sağlığına adamış bilim insanıdır. Serbest Bırakılsın!”


TTB Toplum ve Hekim Dergisi Editörü Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’nun 19 Şubat 2018 tarihinden bu yana tutuklu bulunması sebebiyle Türk Tabipleri Birliği ve Ankara Tabip Odası yaptıkları basın açıklamasıyla özgürlük çağrısı yaptı.

Ankara Tabip Odası’nda 17 Temmuz 2018 Salı günü gerçekleştirilen toplantıya TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Sinan Adıyaman, Genel Sekreter Dr. Bülent Nazım Yılmaz ile konsey üyesi Dr. Selma Güngör ve Ankara Tabip Odası Başkanı Dr. Vedat Bulut ile Genel Sekreter Dr. Ali Karakoç katıldı.

19 Temmuz 2018 Perşembe günü görülecek dava öncesi yapılan açıklamayla “Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, Yaşamını Halkın Sağlığına Adamış Bilim İnsanıdır. Serbest Bırakılsın” çağrısı yapıldı.

Dr. Sinan Adıyaman tarafından okunan açıklamada Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’nun “Dilovası Raporu” olarak bilinen çalışmasıyla bebeklerin sağlığını daha anne karnındayken tehdit eden etmenlerle dünyaya gözlerini açtıklarını gösterdiği ve önemli bir çevre sorununu bilimsel bir çalışmayla görünür hale getirdiği vurgulandı.

“Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, yaşamını halkın sağlığına adamış bilim insanıdır. Serbest Bırakılsın!”


Onur Hamzaoğlu’nun bütçe dönemlerinde hiçbir milletvekilinin çalışmadığı kadar bütçelere yoğunlaştığını belirten Dr. Adıyaman “Bütçenin yoksulların yaşamını nasıl zorlaştırdığını rakam rakam, kelime kelime bilim dünyasıyla ve siyasetle paylaşmıştır” dedi.

Dr. Onur Hamzaoğlu’nun barış imzacısı olarak savaş anında bebeklerin, yaşlıların, gebelerin, engellilerin yaşadığı sağlık sorunlarını çok somut olarak tartıştığını ve yazılarına aktardığını dile getiren Dr. Adıyaman “Barış talebi hekimler için vazgeçilmez bir sorumluluk ve tutkudur, bu tutku cezalandırılamaz” diye konuştu.

Açıklamanın sonunda TTB Merkez Konseyi ve Ankara Tabip Odası; halkı, meslek örgütlerini, sendikaları 19 Temmuz 2018 tarihinde saat 10.00’da 11. Ağır Ceza Mahkemesi salonuna davayı izlemeye ve barışa, özgürlüğe, Onur Hamzaoğlu’na sahip çıkmaya davet etti.

Basın açıklamasının tamamını okumak için tıklayınız.

Makaleye Dön
17-07-2018, 00:00