"İşgalciler Kaybedecek Direnen Filistin Halkı Kazanacak”


İsrail'in Filistin halkına yönelik gerçekleştirdiği ve 62 Filistinlinin yaşamını yitirdiği katliam, emek meslek örgütleri tarafından protesto edildi.

Ankara Tabip Odası, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu, KESK Ankara Şubeler Platformu ve Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın çağrısıyla 15 Mayıs Salı günü Sakarya Meydanı’nda bir araya gelen örgütlerin üye ve yöneticileri Filistin halkının yanında olduklarını belirterek katliamı lanetlediler. Açıklamaya, Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi İkinci Başkanı Dr. Sinan Adıyaman, Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Vedat Bulut, Genel Sekreter Dr. Ali Karakoç, Yönetim Kurulu üyeleri Dr. Gülgün Kıran, Dr. Gül Bakır, Dr. Arif Müezzinoğlu ile çok sayıda hekim katıldı.

“İşgalciler Kaybedecek Direnen Filistin Halkı Kazanacak” başlıklı ortak basın açıklamasını tüm kurumlar adına TMMOB Ankara İKK yöneticisi Özgür Topçu okudu.

"İşgalciler Kaybedecek Direnen Filistin Halkı Kazanacak”


“Büyük Felaket” olarak tanımlanan Nakba’nın yıl dönümüne denk getirilen Kudüs’ü başkent yapma girişiminin provakasyon olduğuna dikkat çeken Özgür Topçu Filistin halkına yönelik gerçekleştirilen ve 62 kişinin yaşamını yitirdiği katliamı kınadı.

Hükümete seslenen Özgür Topçu “Bir an önce İsrail ve ABD’yle bütün askeri, ticari ve siyasi ilişkiler iptal edilsin” dedi.

İsrail Devletinin derhal bu insanlık dışı katliama son vermesi gerektiğini belirten Özgür Topçu “İşgal ettiği topraklardan çekilmeli ve Filistinli mültecilerin kendi topraklarına geri dönüş hakkına saygı göstermelidir” diye konuştu.

Açıklama “İşgalciler ve katliamcılar kaybedecek, direnen Filistin halkı kazanacak!” sözleriyle son buldu.

Türk Tabipleri Birliği İkinci Başkanı Dr. Sinan Adıyaman da yaptığı konuşmasında şu sözleri kaydetti:“Bugün tüm coğrafyalarda acı var. Biz Türk Tabipleri Birliği olarak başından beri dünyanın her yerinde yaşam hakkını savunduk, savunmaya da devam edeceğiz. İnsanların yaşam hakları için yetkili mercileri göreve davet etmeye de devam edeceğiz. Bugün Filistin’de yaşanan katliamı şiddetle kınıyoruz. Filistin halkının yanında olduğumuzu beyan ediyoruz. Yaşasın Özgür Filistin, kahrolsun emperyalizm!”

Açıklamanın tamamını okumak için tıklayınız.
Makaleye Dön
15-05-2018, 00:00