"Hastaneler Halkındır, Kapatılamaz!"


Hastanemi Açın Platformu(HAP), yıkılacağı söylenen Dışkapı Hastanesi’nden seslendi: Hastaneler halkındır, kapatılamaz!

Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Sami Ulus Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kadın Doğum Hastanesi’nin yakın zamanda yıkılacağını belirten Hastanemi Açın Platformu üyeleri, Dışkapı Hastanesi önünde bir araya gelerek “Hastaneler halkındır, kapatılamaz” pankartı açarak basın açıklaması düzenledi.

"Hastaneler Halkındır, Kapatılamaz!"

01 Şubat 2023 Çarşamba günü yapılan açıklamaya HAP bileşeni yöneticileri, üyeleri, hekimler, sağlık çalışanları, siyasi parti temsilcileri, milletvekilleri ve Ankaralı yurttaşlar katıldı.Açıklamadan önce söz alan Ankara Tabip Odası Başkanı Dr. Muharrem Baytemür açılan Etlik Şehir Hastanesi sonrası kapatılmayacağı Bakan tarafından ilan edilen ancak sonrasında fiilen kapatılan beş hastaneden biri olan Dışkapı Hastanesi’nde olduklarını belirterek “Ankara tarihinin önemli hastanelerinden bir tanesi. Seçime 3 ay kalmışken böyle önemli kararların alınmaması gerektiğini düşünüyorum. Yoksul halkın faydalandığı hastanelerin kapatılmaması için bir çabanın içindeyiz.” dedi.Açıklamayı okuyan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “kısmen taşınan” hastanelere verilen zararları özetleyerek “Ancak belli ki mevcut hastanelerimize verilen tüm bu zararlar Etlik Şehir Hastanesi’nin hizmet alım garantilerine yetmemiş, hedeflenen doluluk oranına ulaşılamamış olacak ki saldırılar devam ediyor.” diye konuştu.

Tezcan Karakuş Candan, Dışkapı ve Sami Ulus Hastaneleri’nin 15 Şubat’a kadar boşaltılacağı söylemlerinin; hekimleri, sağlık çalışanlarını ve kolay erişebildikleri için bu hastaneleri tercih eden hastaları tedirgin ettiğini belirtti. Hastanelerin eski olduğu gerekçesiyle yıkılmak istenmesini eleştiren Candan “Binaların eskimiş ve bakımsız olması tabi ki hastaların, sağlık çalışanlarının, halkın değil, yıllardır “nasıl olsa şehir hastanesi yapıyoruz, buraları yıkacağız” diyen siyasi iktidarın suçudur. Bizler Hastanemi Açın Platformu olarak hep söyledik, hastanelerimize yatırım yapılmasını ve yenilenmesini istiyoruz. Aynı zamanda bunun için hastanelerin yıkılmasının gerekmediğini, tarihi kimlikleri korunarak restore edilebileceklerini, modernize edilebileceğini, güçlendirilebileceğini ve bunun çok daha az maliyetle ve sağlık hizmetleri korunarak yapılabileceğini de biliyoruz.” sözlerini kaydetti.Cumhurbaşkanlığı 2023 Yatırım Programı’nda Sami Ulus ve Dışkapı Hastaneleri’nin yerine yapılacağı, Onkoloji Hastanesi’nin yanına yapılacağı söylenen yeni hastanenin yatırım programında olmadığına dikkat çeken Tezcan Karakuş Candan mevcut hastaneleri yok etmek ve kent rantı yaratmak hevesinden vaz geçmeyen bir siyasi iktidar ile karşı karşıya olduklarını ifade etti.

Türkiye’nin üç ay sonra kritik bir seçime gittiğini hatırlatan Tezcan Karakuş Candan “Seçimin hemen öncesinde yangından mal kaçırır gibi en önemli hastanelerimizi boşaltıp yıkmanızı iyi niyetli bulmuyor, reddediyoruz.” sözleriyle açıklamayı bitirdi.HAP sözcüsü Dr. Bayazıt İlhan hastaların sağlık hakkını savunmak için açıklama yaptıklarını vurgulayarak “Ankara tarihinde ve Türkiye’nin sağlık tarihinde çok önemli yeri olan hastanelerimizi savunmak için buradayız. Şu anda bahçesinde bulunduğumuz hastane Sosyal Sigortalar Kurumu Hastanesi olarak açılmış Türkiye’nin en önemli hastanelerinden birisidir. Eğer gerekli yatırım yapılırsa yıkılmadan yenilenebilecek bir hastanedir. Bu hastanemizin ve Sami Ulus Hastanesi’nin kapatılıp yıkılmasını kabul etmiyoruz. Sağlık hizmetlerine devam etmesini istiyoruz. Hekimlerimizin, hemşiresinden teknisyenine yemekhane personeline kadar sağlık çalışanlarımızın, işsiz bırakılmasını, geleceksiz bırakılmasını kabul etmiyoruz. Hastanemize sahip çıkmaya devam edeceğiz” diye konuştu.11 yıldır Dışkapı Hastanesi yemekhane bölümünde çalışan bir işçi de şehir hastanelerinin açılması sebebiyle yemekhane bölümünde çalışan binlerce kişinin işsiz kaldığını açıkladı. Dışkapı Hastanesi tamamen kapanınca işsiz kalacaklarını söyleyerek “Hastanemizin yıkılmasını istemiyoruz. Sağlık haktır satılamaz” dedi.Dışkapı Hastanesi’nden hizmet alan bir hasta da şu sözleri kaydetti: “ben halktan biri olarak konuşmak istiyorum. Çalışırken vergi alındı, emekli olduk vergi alındı. Bizim vergilerimizle yapılan bu hastanemize bakar mısınız? Betonunda bir tane çatlak var mı? Boyasını yapın, camı kırıksa camını takın. Bizim doktorlarımızın, hemşirelerimizin, sağlık emekçilerinin hakkını yemeye kimin hakkı var? Ben halkım sen seçilerek beni temsil etmeye gelmişsin sen bana uyacaksın. Ben şu avlunun içinde hizmet alıyorum. Şehir hastanesi labirent gibi doktorlar kendileri ameliyathaneleri bulamıyorlar. Para için bunlar yapılmaz. Benim vergimle yapılan hastaneleri yıkamazsınız”

CHP Milletvekili Servet Ünsal, SOL Parti Başkanlar Kurulu üyesi İlknur Başer, Dışkapı Hastanesi hekimlerinden ve TTB Merkez Konseyi eski üyesi Dr. Deniz Erdoğdu ve CHP Ankara İl Başkan Yardımcısı Dr. Atila Ilıman da hastanelerin yıkılmasına karşı çıktıklarını bunun bir sağlık hakkı mücadelesi olduğunu vurguladılar.

Basın açıklamasının tamamını okumak için tıklayınız.
Makaleye Dön
1-02-2023, 21:17