Tıp fakültesi öğrencileri Hacettepe’den seslendi “Uzaktan eğitim istemiyoruz, üniversiteme dokunma!”


Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri üniversitelerin uzaktan eğitime geçmesini yaptıkları açıklamayla protesto etti.
17 Şubat 2023 Cuma günü yapılan açıklamaya Ankara Tabip Odası (ATO) da destek Verdi.
Basın açıklamasını okuyan Hacettepe Tıp öğrencisi Eray Peker depremde yaşamını yitiren yurttaşlara rahmet, yaralılara acil şifa diledi.
Öğrenci yurtlarının depremzedelerin kullanımına açılması ve üniversitelerde eğitime uzaktan devam edilmesi kararının ivedilikle gözden geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Eray Peker “Ülkemizin, barınma sorununu, öğrenci yurtlarından daha öncelikli olarak çözebilecek birçok olanağı vardır.” dedi.
Özellikle deprem bölgesinde yaşayan öğrencilerin uzaktan eğitim almasının mümkün olmadığını söyleyen Peker uzaktan eğitimin hiç bir zaman yüz yüze eğitimin yerini tutamayacağının altını çizdi.
Peker, bu ülkenin gelecekteki doktorları, diş hekimleri, hemşireleri, eczacıları, mühendisleri, mimarları, hukukçuları, öğretmenleri olarak halkın yaralarını sarmak istediklerini belirtti.
Yaşananları eğitimsizliğin ve sorumsuzluğun acı bir sonucu olarak tanımlayan Eray Peker “Bu sorunun en iyi çözümü, üniversitelerdeki nitelikli, bilimsel eğitimle olacaktır. Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir. Biz buna yürekten inanıyoruz. Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında, cehlin yıktığını irfanla yapacağız!” diye konuştu.
Eray Peker yüz yüze eğitime devam edilmesini aksayan akademik takvimin yeniden düzenlenmesini talep etti.
Açıklamadan sonra söz alan ATO Genel Sekreteri Dr. Mine Coşkun depremden etkilenen herkese geçmiş olsun dileklerini ileterek “1999 depreminden sonra yurttaşların verdiği vergiler sebebiyle yeniden yapılaşma sürecinin farklı olacağını umuyorduk. Gördük ki hiç bir şey farklı olmamış. Yeni yapılarda da çok fazla hasar var. Kurtarma çalışmalarındaki eksiklikler sebebiyle de çok sayıda canımızı yitirdik” dedi.
Tüm bu yaşananların sebebinin eğitim eksikliği ve ilkesel eksiklikler olduğunu belirten Dr. Mine Coşkun “COVID-19 döneminde eğitimi askıya alınan ve henüz yaralarını sarmaya çalışarak birbirleriyle buluşan öğrencilerin bu dönemde yine uzaktan eğitime mahkum edilmesinin çok zararı olacağına inanıyorum” diye konuştu.
“Üniversite eğitimi aslında her şeydir” diyen Dr. Mine Coşkun “Üniversitede eğitimin ötesinde buradaki amaç rutine dönmek ve öğrencilerin bir arada olarak yaralarını sarması ve dayanışmalarıdır. Tekrar sesleniyoruz. Uzaktan eğitimi seçenek olarak görmeyin. Yapılacak çok şey varken bu kararla ülkemizi umutsuzluğa sürüklemeyin” sözlerini kaydetti.
ATO Başkanı Dr. Muharrem Baytemür yaşananların eğitimsizliğin, liyakatsizliğin, hırsızlığın, yolsuzluğun ve köhnemiş bir ideolojinin ülkemize giydirilmesinin bir sonucu olduğunu ifade etti. Üniversitelerin kapatılmasının ve uzaktan eğitime geçilmesinin yanlış bir karar olduğunu herkesin bildiğini vurgulayan Dr. Baytemür “Eğitimli kesimin hedef alınmasının bir sonucudur. İlk etapta eğitim hedef gösterilmektedir.” dedi.
Ankara’da depremzedelerin konaklayabileceği bir çok yer olduğunu söyleyen Dr. Baytemür “Şehir hastaneleri açıldığı için kapatılan hastaneler boş duruyor. Numune Hastanesi, Yüksek İhtisas Hastanesi, Fizik Tedavi Hastanesi gibi bir çok hastane var.”
Dr. Baytemür bu kararın yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini vurgulayarak üniversitelerin derhal açılmasını talep etti.
Makaleye Dön
17-02-2023, 14:18