Ankara’nın 2015 Yılı Hava Kalitesi Karnesi: KİRLİ ve SAĞLIKSIZ

Ankara’nın 2015 Yılı Hava Kalitesi Karnesi: KİRLİ ve SAĞLIKSIZ

ATO, TMMOB Kimya Mühendisleri Odası ve Türk Toraks Derneği düzenledikleri basın toplantısıyla; Ankara’da 2015 yılında hava kirliliği sınır değerinin 344 defa aşıldığını belirterek “Ankara’nın 2015 yılı hava kalitesi karnesinin kirli ve sağlıksız” olduğunu kaydetti.

 

Kimya Mühendisleri Odası’nda 7 Ocak Perşembe günü gerçekleşen basın toplantısına Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Çetin Atasoy, Kimya Mühendisleri Odası Ankara Şube Başkanı Erkin Etike ve Türk Toraks Derneği Yönetim Kurulu üyesi Dr. Fuat Kalyoncu ile Ankara Şubesi adına Dr. Ebru Çelebioğlu katıldı.  

 

Hava kirliliği sınır değeri 344 defa aşıldı!

Ortak basın açıklamasını okuyan Erkin Etike, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın resmi ölçüm istasyonları verilerinin Ankara'nın havasının kirli olduğunu ispatladığını belirtti. 2015 yılında hava kirliliği ile ilgili sınır değerin 344 defa aşıldığına dikkat çeken Etike “Ankaralıların sağlığı tehdit altındadır. Bakanlık ve Büyükşehir Belediyesi kirliliğe son verecek önlemleri almalıdır.” diye konuştu. 2015’te en fazla kirliliğin Aralık ayında yaşandığını ve Ankara’nın havası en kirli semtinin Kayaş olduğunu; ardından Cebeci ve Sıhhiye semtlerinin geldiğini söyledi. Hava kirliliğinin temel sebeplerinin taşıt trafiği ve artan kömür kullanımı olduğunu belirten Erkin Etike “Kömür, evlerde değil sanayi tesislerinde kullanılmalıdır. İnsanların ısınma ihtiyaçlarını bedava kömür dağıtarak değil, doğalgaz tesisatlarını yaygınlaştırarak sağlamalılar.” dedi.

 

“Hava kirliliği insan ömrünü kısaltıyor”

Ankara Tabip Odası Başkanı Dr. Çetin Atasoy hava kirliliğinin çok önemli bir sağlık sorunu olduğunu fakat yetkililer tarafından yeterince önemsenmediğini belirtti. Solunum hastalıkları, kalp hastalıkları ve kansere davetiye çıkardığı bilinen hava kirliliğinin insan ömrünü kısalttığını vurgulayan Dr. Atasoy “Hava kirliliğine bağlı ölümlerde maalesef Türkiye dünyada önde gelen ülkelerden” diye konuştu. Kirli havada akciğer ve kalp hastalarının dışarı çıkmamaları konusunda uyarıda bulunan Dr. Çetin Atasoy kömür kullanımına bağlı evsel hava kirliliğinin de özellikle çocuklarda akut akciğer hastalıkları riskini arttırdığını kaydetti.  Ankara’nın hava kirliliğini düzenli olarak takip ettiklerini ve kış aylarında elde ettikleri verileri Hekim Postası’nda yayınladıklarını belirten ve “Temiz hava sağlık hakkıdır” diyen Dr. Atasoy “İlgili kurumları önlem almaya davet etmeye devam edeceğiz.” dedi.

“Adeta herkes sigaralı havayı soluyor”

Türk Toraks Derneği üyesi Dr. Fuat Kalyoncu, Ankara’nın bütün evlerinin damında güneş enerjisi sistemi olsa hava kirliliği önemli miktarda azalırdı diyerek Ankara’da hava kirliliğinin endişe verici boyutlara ulaştığını söyledi. Hava kirliliğini herkesin sigaralı havayı solumasına benzeten Dr. Fuat Kalyoncu “Bu kadar yoğun enfeksiyon ortamı hava kirliliğiyle birleşince aciller tıka basa doluyor.” diye konuştu.

Dr. Ebru Çelebioğlu da astım, KOAH gibi hastalıkların bir sebebinin de hava kirliliği olduğunun altını çizdi.

Basın açıklamasının tamamını okumak için tıklayınız