ATO Yönetim Kurulu İl Sağlık Müdürü Dr. Zülfikar Akelma’yı Ziyaret Etti.

ATO Yönetim Kurulu İl Sağlık Müdürü Dr. Zülfikar Akelma’yı Ziyaret Etti.

Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ali Karakoç ve Genel Sekreter Dr. Muharrem Baytemür, geçtiğimiz ay Ankara İl Sağlık Müdürlüğü’ne atanan Doç. Dr. Zülfikar Akelma’yı  makamında ziyaret etti.

2 Ağustos Pazartesi günü yapılan ziyarette  ATO heyeti Ankara’daki sağlık hizmeti sunumu ve sağlık çalışanları ile ilgili sorunları aktardı.

Pandemi hastaneleri de dahil olmak üzere kimi hastanelerde askeri okul sınavlarına girecek öğrencilere verilen heyet raporlarının, gerek hastane iş yükünü gerekse Covid-19 pandemisinin yayılımını artırma riski taşıdığını aktaran ATO heyeti, bu konuda çözüm üretilmesi gerektiğini ifade etti.

ATO heyetinin Dr. Akelma’ya ilettiği bir diğer sorun gözaltı muayenelerinin ağırlıklı olarak yapıldığı  Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesi koşulları ve İstanbul Protokolü kapsamına uygun olmayan hekim tutumları ile ilgili oldu. ATO’ya yapılan şikayetler ve bizzat gözlemler sonucunda şahit olunan bu duruma karşı Protokol kapsamında gerekli düzenlemelerin yapılması istendi.

Ankara’da bazı kamu binalarında hizmet veren bazı aile sağlığı merkezlerinin yıkılmasının gündemde olduğunu, tahliye edilmelerine yönelik hekimlere tebligat yapıldığını kaydeden ATO heyeti, çözüme ilişkin yapılması gerekenleri Dr. Akelma ile paylaştı.

ATO heyeti kamusal sağlık hizmeti olan birinci basamak sağlık hizmetlerinin yine kamu binalarında verilmesinin önemli olduğunu, hekimleri, sağlık çalışanlarını ve hizmet alan vatandaşları mağdur etmeyen bir tutum alınması gerektiğini ifade etti.

Görüşmede ayrıca  karşılıklı görüş alışverişinin ve işbirliğinin önemi taraflarca vurgulandı.