"Dünya Barış Günü’nde Ankara Emek ve Demokrasi Güçlerine polis engeli"

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri polis engeliyle karşılaştı.

Ankara Valiliği, Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri’nin Anıtpark’ta saat 17.00’da gerçekleştirecekleri 1 Eylül Dünya Barış Günü mitingi için belirledikleri saati kabul etmedi. Müzakerelerin sonuç vermemesi üzerine Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri Ankara Gar'ı önünde bulunan Barış ve Demokrasi Meydanı'nda basın açıklaması yapmak istedi ancak kolluk kuvvetleri tarafından engellendi.

Açıklamaya izin verilmemesi üzerine Ankara Barış ve Demokrasi Güçleri açıklamayı KESK binası önünde gerçekleştirdi.

Basın açıklamasına Ankara Tabip Odası adına Başkan Dr. Ali Karakoç, Yönetim Kurulu üyeleri Dr. Haydar Can Dokuyan ve Dr. Laleş Tunç katıldı.

Dr. Ali Karakoç 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde kendilerine yönelik polis şiddetine karşı tepkisini dile getirerek “1 Eylül Dünya Barış Günü’nde yapmak istediğimiz basın açıklaması, devletin kolluk kuvvetleri tarafından şiddetle engellendi. 10 Ekim’de canlı bombaların elini kolunu sallayarak girdiği alana, barış isteyenler giremesin diye büyük önlemler almıştı kolluk kuvvetleri. Bu öfkenin ve şiddetin nedenini biliyoruz. Barıştan, eşitlikten yana olan; ayrımcılığa ve savaşa karşı duranların bir araya gelmelerinden korkuyorlar. Uygulanan tüm şiddete ve hukuksuzluğa rağmen sokağa çıkmaktan, omuz omuza mücadele etmekten ve barış demekten vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha haykırıyoruz! Ankara Garı önünde yapamadığımız basın açıklamasını emek ve demokrasi güçleri olarak KESK Genel Merkezi önünde bir araya gelerek yaptık. Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri olarak 1 Eylül Dünya Barış Günü açıklamamızı kamuoyuyla paylaşıyoruz” sözlerini kaydetti.

Açıklamayı KESK Ankara Şubeler Plartformu Dönem Sözcüsü Sacit Ünalmış yaptı.

Barış için mücadele etmekten vazgeçmeyeceklerini vurgulayan Ünalmış “Bütün dünyayı ve özellikle de yaşadığımız coğrafyayı kasıp kavuran savaşlara, çatışmalara, zorunlu göç ve yerinden etmelere, gittikçe yükselen ırkçılığa, ekolojik yıkıma, hapishanelerdeki siyasi tutsaklara uygulanan baskı ve tecrite, içeride - dışarıda her türlü antidemokratik ve barış karşıtı politikalara karşı 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde yine alanlarda, omuz omuzayız” dedi.

Sacit Ünalmış açıklamayı şu sözlerle noktaladı: “Savaşa karşı barışı, ırkçılığa karşı eşitliği, ataerkile karşı toplumsal cinsiyet eşitliğini savunuyoruz, savunacağız!”

Basın açıklamasının tamamını okumak için tıklayınız.