Dr. Şeyhmus Gökalp’e beraat talebiyle basın toplantısı düzenlendi

Dr. Şeyhmus Gökalp’e beraat talebiyle basın toplantısı düzenlendi

Ankara Tabip Odası, Türk Tabipleri Birliği ve İnsan Hakları Derneği, TTB Yüksek Onur Kurulu üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp’e beraat talebiyle basın toplantısı düzenledi.

13 Ekim 2021 Çarşamba günü yapılan açıklamaya ATO Genel Sekreteri Dr. Muharrem Baytemür, Yönetim Kurulu üyesi Dr. Gülseren Çeliksöz, Türk Tabipleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Vedat Bulut, İnsan Hakları Derneği Yönetim Kurulu üyesi Adnan Vural ve ATO İnsan Hakları Komisyonu üyesi Dr. Hülya Uluğtürken katıldı.

Açıklamayı yapan Dr. Muharrem Baytemür Dr. Şeyhmus Gökalp’in üç ay süresince haksız hukuksuz şekilde cezaevinde kaldığını ve 11 Şubat 2021 tarihinde yapılan ilk duruşmada tahliye edildiğini söyledi.

İftiraların kanıt sayılmasını eleştiren Dr. Muharrem Baytemür “15 Ekim 2021 Cuma günü Dr. Şeyhmus Gökalp tekrar hakim karşısına çıkacaktır. Hiçbir somut delile dayanmayan, bir itirafçının/gizli tanığın soyut, karşılığı olmayan ithamları nedeniyle yargılandığı davanın artık son olması ve Dr. Şeyhmus Gökalp’in beraat etmesi gerektiğini ifade ediyoruz” dedi.

Açıklamadan sonra söz alan Dr. Vedat Bulut “Türkiye’de maalesef evrensel hukuk normlarının çiğnendiği bir ortamda bir insanın 3 aya yakın özgürlüğünün kısıtlanmasından sonra ‘pardon’ denilmesi devlet tarafından kabul edilemez bir şeydir. Bir devletin altından hukuku çektiğinizde ortada neyin kalacağı ortadadır. Adalet olmayan bir toplumda toplum giderek çöker, kokuşur, nefret suçları, nefret söylemleri artar ve bunun da geliştiğini Türkiye’de görüyoruz” diye konuştu. Dr. Şeyhmus Gökalp’ın suçsuz olduğunu belirten Dr. Vedat Bulut “Bu davanın uzatılması Türkiye’nin uluslararası insan hakları açısından da tüm saygınlığını zedeleyen bir durumdur. Umarız ki Türkiye’de, Diyarbakır’da hakimler var diyebileceğimiz bir konuma geliriz” diye konuştu.

Adnan Vural da, “Dr. Şeyhmus Gökalp sadece iyi hekimlik yapan bir arkadaşımız değil aynı zamanda insan hakları savunucusudur” diyerek 15 Ekim’deki duruşmasında beraat etmesini beklediklerini vurguladı.

Basın açıklamasının tamamını okumak için tıklayınız.