"Dr. Filiz Yıldırım'ın yanındayız!"

Ankara Tabip Odası Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Komisyonu şiddet gören Dr. Filiz Yıldırım’ın yanında olduğunu belirterek basın toplantısı düzenledi.

Ankara Tabip Odası’nda 18 Ekim 2021 Pazartesi günü yapılan toplantıya ATO Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Komisyonu üyeleri Dr. Ayşe Uğurlu, Dr. Gülgün Kıran, Dr. Gül Bakır, Dr. Güleser Karakoç, Dr. Benan Koyuncu ve şiddete uğrayan Dr. Filiz Yıldırım katıldı.

Dr. Gülgün Kıran tarafından okunan açıklamada eski eşi İ.K tarafından psikolojik şiddetin yanı sıra fiziksel şiddete de uğrayan Dr. Filiz Yıldırım’ın süreci yargıya taşıyarak boşanma ve ceza davası açtığı, ancak üç yıldır hukuk mücadelesinin sürdüğü belirtildi. Dr. Filiz Yıldırım’ın olay esnasında canını kurtarmaya çalıştığı için sanık olarak yargılanmasını eleştiren Dr. Gülgün Kıran “20 Ekim Salı günü Sincan Batı Adliyesi 7.Asliye Ceza Mahkemesinde saat 09.00’da görülecek davada Kadın Hekimlik Komisyonu olarak Dr. Filiz Yıldırım’ın yanında olacağız. Kadınları dayanışmaya çağırıyoruz” dedi.

Meslektaşları Dr. Filiz Yıldırım’ın yaşadıklarının erkek egemen yargının verdiği hükümlerin adalet ve hukuktan ne kadar uzak olduğunu gösterdiğini söyleyen Dr. Gülgün Kıran “Ankara Tabip Odası Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Komisyonu olarak bizler hukuksal anlamda da yeni birtakım düzenlemelere gidilerek kadına karşı şiddet suçlarının Türk Ceza Kanununda ayrı bir bölüm altında yeniden düzenlenmesini, “haksız tahrik”, “iyi hal”  ölçütlerinin değiştirilmesini, kadına yönelik şiddet suçlarının diğer şiddet suçlarından ayrı değerlendirilmesini, verilen cezaların gerekçeli kararlarında gerekçe ve nedenlerin açıklanmasının zorunlu hale getirilmesini istiyoruz. Unutmamalıyız ki adalete erişim ve adil yargılanma hakkı hepimizin hakkıdır” diye konuştu.

Basın açıklamasının tamamını okumak için tıklayınız.