ATO'dan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Açıklamasına Destek

ATO'dan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Açıklamasına Destek

TMMOB’a bağlı meslek odaları ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi, İller Bankası mücadelesi nedeniyle hiçbir gerekçe sunulmadan Diyarbakır’a sürgün edilen, hemen ardından 657 sayılı devlet memurluğundan çıkartılan, Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Ali Atakan için basın toplantısı düzenledi.

19 Ocak 2022 Çarşamba günü Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısına Ankara Tabip Odası adına Genel Sekreter Dr. Muharrem Baytemür da katılarak destek verdi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “İller bankasındaki hukuksuz durumu, iş güvenliği ile ilgili sorunları tespit eden arkadaşımız önce Diyarbakır’a sürgün edildi. Şimdi de işsiz bırakıldı. Bu kabul edilemez, konunun sonuna kadar takipçisi olacağız. Sürgünler, soruşturmalar işten çıkarmalar ile bizleri yıldıramaya, hukuku savunan arkadaşımızı cezalandırmaya çalışıyorsunuz.” diye konuştu.

Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Muharrem Baytemür da yaptığı konuşmada şu sözleri kaydetti:

“İktidarın, devlet memurları üzerinde işini, ekmeğini bir tehdit unsuruna dönüştürmesi kadar kötü bir durum olamaz. Devlet memurluğundan atmak bu kadar basit ve kolay değildir. Halkın sağlığını ve Ankara’nın tarihini de yok eden uygulamalara karşı birlikte mücadele edilmelidir. Meslek örgütü yöneticilerinin her türlü bilgiyi kamu yararı adına açıklama hakkı vardır, bu suç değil, bilakis görev ve sorumluluktur. Ankara Tabip Odası olarak Mimarlar Odası’nın ve arkadaşımızın yanında olacağız.”

TMMOB’a bağlı meslek odası yöneticileri de yaşanan hukuksuzluğu eleştirerek adalet için mücadele etmeye devam edeceklerini vurguladılar.