"Sağlıkta şiddet durmuyor! Yetkililer İzliyor!"

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenimahalle Semt Polikliniği’nde Nöroloji Uzmanı Dr. Ebru Ergin’in hastası tarafından darp edilmesi üzerine Ankara sağlık emek meslek örgütleri tarafından şiddete karşı basın açıklaması düzenlendi. 23 Şubat 2022 Çarşamba günü şiddete uğrayan meslektaşlarını ziyaret eden ATO Yönetimi hastane çalışanlarını da yapılacak açıklamaya davet etti.

Zekai Tahir Burak Hastanesi önünde 24 Şubat 2022 günü çok sayıda hekimin ve sağlık çalışanının şiddete karşı bir araya geldiği eylemde “çalışırken ölmek istemiyoruz”, “sağlıkta şiddet sona ersin” sloganları atıldı. Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi ana binada ve Zekai Tahir Burak hastanesinde sağlık çalışanları iş bıraktı.

Açıklamadan önce söz alan ATO Yönetim Kurulu üyesi Dr. Ayşe Uğurlu neredeyse her gün sağlıkta şiddet olayı yaşandığını belirterek “Bir hafta önce bu hastanede Solmaz hemşire, iki gün önce Dr. Ebru Ergin, dün Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Polikliği’nde bir asistan arkadaşımız şiddete uğradı. Maalesef sağlıkta etkin şiddet yasaları istiyoruz ancak yetmediğini de biliyoruz. Ülkemizin içinde bulunduğu siyasi, ekonomik ve kültürel iklim ile sağlıkta dönüşüm programı da artan şiddet vakalarında çok büyük bir etken.” diye konuştu.

SES Ankara Şube Eşbaşkanı Nazan Karacabey de yaptığı konuşmada Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi’nin ard arda yaşanan şiddet olaylarıyla adeta şiddetin merkezi haline geldiğini söyledi. Etlik Şehir Hastanesi’nin açılmasıyla birlikte bir çok hastanenin kapanacağını belirten Karacabey “Peki Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi bizler için ne kadar güvenli olacak?” diye sordu. Yaşatmak için yola çıkanların yaşamak için mücadele etmek zorunda kaldığına dikkat çeken Karacabey “Çöken, kışkırttığınız sağlık sisteminin altında biz sağlık çalışanları kalmayacağız çünkü bizler her şeye rağmen yeni bir sağlık sistemi mümkün diye yola çıktık” sözlerini kaydetti.

Basın açıklamasını okuyan Türk Nöroloji Derneği Başkanı Dr. Mehmet Akif Topçuoğlu “Sağlıkta şiddet bu sefer Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenimahalle Semt Polikliniği’nde yaşandı. Nöroloji Uzmanı Dr. Ebru Ergin, “hastasına ilaç yazmak için rapor talep ettiği için” defalarca darp edildi! Bir hekimin kafasını yerlere vurduracak kadar yükselen şiddetin bir açıklaması olamaz” diye konuştu.

Sağlıkta şiddetin ancak hekimlerin ve sağlık çalışanlarının yaşamına kast ettiği takdirde Sağlık Bakanı’nın gündemine girmesini eleştiren Dr. Topçuoğlu “Beklentimiz sağlıkta şiddeti engelleyecek etkin bir yasa ve tedbir iken, sosyal medyadan “geçmiş olsun” paylaşımlarından öteye gitmiyor. Bakanlık ve kamu idarecileri sağlıkta şiddete seyirci kalmaya devam ediyor” dedi.

Dr. Mehmet Akif Topçuoğlu yetkililere şu soruları yöneltti;

*Her geçen yıl katlanarak artan beyaz kod bildirimi nedeniyle Bakanlık bu kapsamda il ve hastane düzeyinde risk tespitini yapmış mıdır?

*Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan Strateji Planı ile sağlıkta şiddet kapsamında çalışma yapacağını ifade edilmişti. Bu konuda bugüne kadar kamuoyuna yansıyan bir çalışma ve rapor açıklanmamıştır. Çalışma yapılmakta mıdır?

*Ankara EAH en fazla şiddet yaşanan hastanelerden biridir, iş veren olarak Başhekimliğin ya da İl Sağlık Müdürlüğünün bir çalışması var mıdır?

* Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yoğunlaşan sağlıkta şiddet haberlerini ihbar kabul edip inceleme başlatmış mıdır? Sağlık Bakanlığı ile bir çalışma yürütmekte midir?

Basın açıklamasının tamamını okumak için tıklayınız.