“Karanlık Gider Gezi Kalır”

“Karanlık Gider Gezi Kalır”

Ankara emek ve meslek örgütleri, gezi davası kararına karşı “Karanlık Gider Gezi Kalır” sloganıyla açıklama yaptı.
DİSK Ankara Bölge Temsilciliği, KESK Ankara Şubeler Platformu, TMMOB Ankara İl Koordinasyonu, Ankara Tabip Odası ile Ankara Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası’nın çağrısıyla 26 Nisan 2022 Salı günü Ulus Meydanı’nda yapılan açıklamaya ATO Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Muharrem Baytemür katıldı.

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, HDP Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki ile EMEP, TKP ve Sol Parti temsilcilerinin de yer aldığı basın açıklamasında “Hükümet istifa”, “Her yer Gezi, her yer direniş” ve “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganları atıldı. 

 ‘Gezi’ kararına ilişkin emek meslek örgütlerinin ortak açıklamasını TMMOB Ankara İl Koordinasyonu’ndan Özgür Topçu okudu. Gezi direnişinin demokratik eylemler olduğunun iki kez tespit edildiğini belirten Topçu, “Bu dava adil koşullarda gerçekleştirilmemiştir. Bu davanın hakimi AKP’den milletvekili aday adayı okumuştur. İktidarın ihtiyaçlarına göre karar veren mahkemeler ülkenin geleceğini tahrip etmektedir” dedi.

Özgür Topçu, Gezi’de verilen cezaları “seçim hesapları üzerinden kirli bir siyasetin parçası” olarak nitelendirerek tutuklamalara tepki gösterdi: “Asıl cezalandırılması gerekenler Gezi direnişinde gencecik çocuklarımızı katledenlerdir. Ölümcül polis şiddetinin talimatını verenlerdir. Polis şiddetine ses çıkarmak suç değildir. Ülkemizde adalete olan inancın kırıntısına sahip olmayan bu anlayış demokratik olmadığı gibi meşru da değildir. Gezi direnişi bu ülke tarihinin en demokratik en barışçıl en kitlesel halk hareketidir. Ölümcül polis şiddetine karşı barışçıl bir tepkinin direnişin adıdır” denildi. Emek ve meslek örgütleri olarak bu hukuksuzluğu reddediyoruz. Başta Gezi Parkı olmak üzere ülkemizin yeşiline, doğasına, parkına sahip çıkacak ve tarafsız bir adalet sistemi kuruluncaya kadar mücadeleye devam edeceğiz.”

Gezi’de verilen tutuklama kararına tepki gösteren TMMOB Başkanı Emin Koramaz, “Artık ülkemizde iktidarın ceza sopası olarak kullanılan yargı adalet utancına imza attı. Bu utancın lekesi siyasi iktidarın üzerinden çıkmayacağı gibi bu kararı veren yargıçların üzerinden de hiçbir zaman çıkmayacaktır. Bu cezalar sadece arkadaşlarımıza verilmedi. Tüm toplumsal muhalefeti sindirmeye korkutmaya çalışıyorlar. Hep beraber mücadele edeceğiz, ‘Her yer Taksim her yer direniş’ demeye devam edeceğiz. Susmayacağız. Her yeri Gezi her yeri Taksim yapacağız. Ta ki arkadaşlarımız serbest bırakılana kadar” ifadelerini kullandı.