"Sibel Balaç ve Gökhan Yıldırım Yaşasın, Adil Yargılanma Hakkı Sağlansın"

Ölüm orucunda olan Sibel Balaç ve Gökhan Yıldırım için 12 Mayıs 2022 Perşembe günü Ankara Tabip Odası’nda basın toplantısı düzenlendi. Ankara Tabip Odası, SES Ankara Şubesi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi, Özgür Hukukçular Derneği Ankara Şubesi ve Çağdaş Hukukçular Derneği Ankara Şubesi tarafından yapılan açıklamada ölüm orucundaki Balaç ve Yıldırım’ın sağlık durumlarının kötüleştiği belirtilerek adil yargılama hakkı talep edildi.

Ortak açıklamayı okuyan ATO Yönetim Kurulu üyesi Dr. Ayşe Uğurlu “Sibel BALAÇ 145 ve Gökhan YILDIRIM 139 gündür ölüm orucunda. Yaşamları için geçen her saat, her dakika kritik öneme sahip. Geri dönüşü olmayan sağlık sorunları yaşamamaları için geçen her saniyenin önemi ortadadır” sözlerini kaydetti.

Balaç’ın 85 kilodan 55 kiloya, Yıldırım’ın ise  62 kilodan 47 kiloya düşmesinin endişe verici boyutta olduğunu belirten Dr. Uğurlu, insan sağlığı açısından geri dönüşü olmayan bir sürece girilmiş olabileceğini vurguladı.

Sağlık emek meslek örgütleri ve insan hakları örgütleri olarak Sibel BALAÇ ve Gökhan YILDIRIM’ın ivedi olarak bağımsız sağlık heyeti ile muayene edilmesini talep eden Dr. Uğurlu, Adalet Bakanlığını sorunu çözecek adımlar atmaya çağırdı.

Sibel Balaç’ın annesi de açıklamadan sonra söz alarak “Benim evladım şu an iyi değil. 30 kilo verdi. Öğretmen ve haklarını aradığı için adaletsiz bir şekilde yargılanıyor.  Olmayan bir şeyle suçlanıyor kızım ölüm orucuna bu yüzden başladı. Kızım serbest bırakılana ve istekleri olana kadar ölüm orucunu bırakmaz. Evladımın ölümünü izlemek istemiyorum. Yalvarıyorum… Cumhurbaşkanımıza da yalvarıyorum. Evladımı serbest bıraksınlar. Evladım Tabip Odasının hekimlerine muayene olmak istiyor buna izin versinler.  Evladım iyi değil. Ben bir evlat acısı yaşadım ikincisini yaşamak istemiyorum. Ne olur sesimizi duysunlar artık. Adalet aramak suç mu? Evladımın durumu iyiye gitmiyor. Ölümünü izlemek istemiyorum yavrumun. Adalet Bakanlığına da sesleniyorum burdan bu annenin sesini duysunlar” dedi.

Gökhan Yıldırım’ın ağabeyi de adil yargılanma talep ederek “ Biz çocuklarımızın haklı olduğunu biliyoruz. Haksız olsalar biz bu mücadelenin arkasında olmazdık.  Ölmek için bu eylemi yapmıyorlar tamamen yaşamı savunmak için yapıyorlar.  Ülkedeki adaletsizliklere karşı bu mücadeleyi sürdürüyorlar. Yetkililer ve halkımıza sesleniyoruz bir an önce bu çocukların sesine ses olalım. Yarın evlatlarımızı kaybettikten sonra seslerinin duyulmasını istemiyoruz biz. Bugün duyulsun istiyoruz, bugün taleplerinin karşılanmasını istiyoruz.” sözlerini kaydetti.

Avukatları da söz alarak Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yaptıklarını belirterek “Gökhan’ın ve Sibel’in adil yargılanma talebi olmak üzere ortak talepleri var. Adalet Bakanlığı’nın ve ilgili hapishanelerin talepleri konusunda adım atmasını bekliyoruz” dedi.

Basın açıklamasının tamamını okumak için tıklayınız.