Ankara Tabip Odası 14 Mart Tıp Haftası Etkinlikleri Tamamlandı

Ankara Tabip Odası 14 Mart Tıp Haftası Etkinlikleri Tamamlandı

Ankara Tabip Odası’nın düzenlediği 14 Mart Tıp Haftası etkinlikleri tamamlandı. Panel, sempozyum, tiyatro oyunu ve daha birçok kültür-sanat etkinliğiyle dolu olan programla çok sayıda sağlık çalışanı bir araya geldi.

9 Mart Perşembe günü İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Komisyonu’nun katkılarıyla Engin Tonguç’un anısına İşçi Sağlığı ve Meslek Hastalıkları paneli Ankara Tabip Odası’nda düzenlendi.

“Ceyhun Atuf Kansu’dan Behçet Aysan’a” şiir akşamında hekimler, müzik eşliğinde edebiyatla buluştu. 10 Mart akşamı Ankara Tabip Odası’ndaki etkinliğe Ceyhun Atuf Kansu ve Behçet Aysan’ın çocukları; Bahar Gökler ve Eren Aysan da katıldı.

“Ankara Etlik ve Bilkent şehir Hastaneleri Vesilesiyle” Şehir Hastaneleri Sempozyumu 11 Mart Cumartesi günü Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nde düzenlendi. Sağlıkta dönüşümün, hukukla, iktisatla, finansmanla, kentle, yaşamla, sağlık çalışanlarına ve sağlık hizmeti alacaklara etkileri her yönden ele alındı. Ankara’da yapılacak Etlik ve Bilkent şehir hastaneleri üzerinden ülke ölçeğine bakılan sempozyumda “Şehir hastanelerinin gerçeği ne?” sorusuna doktorlar, mimarlar, hukukçular ve iktisatçılar tarafından yanıt arandı.

13 Mart Pazartesi günü İstanbul’daki terör saldırısında hayatını kaybeden tıp öğrencisi Berkay Akbaş anısına “Hayaller Yarım Kalmasın” fotoğraf sergisi düzenlendi. Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen sergiye çok sayıda hekim ve tıp öğrencisi katıldı.

Ankara’da her yıl düzenli olarak sürdürülen 14 Mart Resmi töreni Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde gerçekleştirildi. Resmi törenin ardından Ankara Tabip Odası ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası üye ve yöneticileri Hacettepe Üniversitesi bahçesinde biraraya gelerek sağlık emekçilerinin taleplerini dile getirmek için basın açıklaması düzenledi.

 “14 Mart Tıp Bayramında, sağlıkta taşerona, sağlıkta dönüşüme, sağlıkta şiddete, şehir hastanelerine, piyasalaşan sağlık sistemine, OHAL’e, KHK’lere, hukuksuz ihraçlara Hayır diyoruz” pankartının açıldığı eylemde, “Sağlıkta Şiddet Sona Ersin”, “Yaşamak, Yaşatmak İstiyoruz” sloganları atıldı. 

14 Mart Salı günü yapılan etkinliklerin detayları için tıklayınız.

Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde 15 Mart Çarşamba günü müzik dinletileriyle başlayan etkinlik ödül töreniyle sona erdi.

Tuncer Tercan, Arda Yeşiltepe, Uzay Yeşiltepe, Dr. Cüneyt Yeşiltepe’den oluşan Ordulu Babalar ve Türkiyeli Oğullar grubu izleyicilere keyifli dakikalar yaşattı.

Ardından hekimlerden oluşan Tac Mahal grubu Erbane Performansı sergiledi.

Her yıl düzenli olarak yapılan Öykü Yarışması’nda da ödüller sahiplerini buldu. Çok sayıda hekim ve tıp öğrencisinin katıldığı yarışmada Dr. Sibel Gögen  “Ara İstasyon” adlı öyküsüyle birincilik, Dr. C. Alper Ersoy “Yangın” adlı öyküsüyle ikincilik, Dr. Mehmet Uhri “Hayatın Acemisi” adlı öyküsüyle üçüncülük ve Dr. Mehmet Can Pençe “Veda” adlı öyküsüyle mansiyon ödülü aldı.

16 Mart Perşembe günü Ankara Sanat Tiyatrosu sağlık çalışanlarını “Ödenmeyecek Ödemiyoruz” oyunuyla bir araya getirdi. Dario Fo’nun günümüze başarıyla uyarlanan politik komedi tarzındaki oyunu izleyicilerden tam not aldı.

Meslekte 40.,50.,60. Yılını dolduran kıdemli hekimlere plaketleri 17 Mart Cuma günü Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Abdulkadir Noyan salonunda takdim edildi. Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı’nın açış konuşmasıyla başlayan törende 336 hekim plaket aldı.

Bu yıl yirmidördüncüsü düzenlenen Geleneksel Briç Turnuvası’nda briçsever sağlık çalışanları bir araya geldi. Ankara Briç Spor Kulübü Derneği’nde 25 Mart Cumartesi günü yapılan turnuvada 11 sağlık çalışanı dereceye girdi.