1 Mayıs'ta Binlerce Emekçi

1 Mayıs'ta Binlerce Emekçi "Hayır"ı Büyüttü

Ankara Tabip Odası, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu, DİSK Ankara Bölge Temsilciliği, KESK Ankara Şubeler Platformu ve Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası tarafından düzenlenen “1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü” kutlamalarına binlerce kişi katıldı.

Tertip komitesinin “Hayır’ı büyütmek için 1 Mayıs’ta alanlara” çağrısına kulak veren binlerce emekçinin pankartlarına, sloganlarına “Hayır” protestosu yansıdı.

Miting öncesi sabah saatlerinde, Tertip Komitesi, 10 Ekim Ankara Garı katliamında hayatını kaybeden yurttaşları anmak için katledildikleri yere karanfil bıraktı.

Kurtuluş Meydanı önünde toplanan sendika, demokratik kitle örgütü ve siyasi partilerin üye ve yöneticileri buradan Kolej Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

Ankara Tabip Odası üyesi hekimler ve tıp öğrencileri de bayrakları, dövizleri ve pankartlarıyla alandaydı. Ölüme karşı yaşamı savunacaklarını haykıran sağlıkçılar KHK ile işinden olan meslektaşlarına da sahip çıkacaklarını sloganlarla dile getirdiler.

İşçilerden hekimlere, mimarlardan, öğrenci ve öğretmenlere, kadınlardan LGBTİ bireylere ve OHAL döneminde çıkarılan KHK’larla işini kaybeden kamu emekçilerine; binlerce kişi “Hayır daha bitmedi! Mücadeleye devam”, “KHK’lar gitsin biz kalıyoruz” “Yaşasın 1 Mayıs”, “Barış, emek, özgürlük”, “İş kazalarına, işçi ölümlerine son” sloganları atarak taleplerinin yazılı olduğu döviz ve pankartlarıyla alana geldi.

Katliamlarda ve emek, barış, demokrasi mücadelesinde hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu.

Tertip Komitesi adına ortak metni DİSK Ankara Temsilcisi Tayfun Görgülü okudu. Umutlu olduklarını belirterek binlerce kişiyi selamlayan Tayfun Görgülü “1 Mayıs’ın coşkusuyla, Hayır Biz Kazandık duygusuyla sizleri Selamlıyoruz. 1 Mayıs’ımızı, daha bir umutla, daha bir azimle kutluyoruz. Çünkü, 16 Nisan da Hayır dedik kazandık. Azimliyiz. Çünkü, bunca baskı ve zulüm karşısında diz çökmedik. Tek adam rejimine de boyun eymeyeceğiz” dedi.

OHAL döneminde çıkarılan KHK’larla ülkenin yönetildiğine dikkat çeken Görgülü “Her türlü hukuk çiğnenerek, inşa edilen baskı ve dikta rejimi emekçilere ve halklara karşı yapılmış bir darbeye dönüşmüştür” diye konuştu.

İktidar ve sermaye sözcülerinin “fon kurularak herkese kıdem tazminatı hakkı getiriliyor” söylemlerini sert bir dille eleştiren Görgülü “Kıdem tazminatı fonu da sermayeye peşkeş çekilecektir.  Artık, yağma yok diyoruz. Çünkü Kıdem Tazminatı biz işçilerin, emekçilerin 81 yıllık bir kazanımıdır. Kırmızı çizgimizdir.  Kabul edemeyiz. Etmeyeceğiz” sözlerini kaydetti.

Ortak açıklamanın sonunda “Hayırlarımıza, irademize sahip çıkıyoruz. Ve mücadeleden vazgeçmeyeceğiz” denildi.

1 Mayıs mitingi türkülerle, halaylarla sona erdi.

1 Mayıs ortak açıklamasının tamamını okumak için tıklayınız.