ATO, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın sağlık durumlarına ilişkin açıklama yaptı

ATO, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın sağlık durumlarına ilişkin açıklama yaptı

Haksız hukuksuz şekilde ihraç edildikleri için açlık grevi başlatan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça eylemlerinin 63. gününe girdi. Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu adına Başkan Dr. Vedat Bulut, Genel Sekreter Dr. Mine Önal ve Yönetim Kurulu üyesi Dr. Metin Baştuğ; Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın sağlık durumlarına ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Ankara Tabip Odası’nda 10 Mayıs Çarşamba günü yapılan toplantıya Milletvekilleri Fikri Sağlar, Ali Şeker, Niyazi Nefi Kara, Mehmet Tüm ve Orhan Sarıbal da katıldı.

Vedat Bulut, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın gerekli muayenelerini başlatarak açlık grevi sırasında uyulması gereken kuralları kendilerine aktardıklarını söyledi.

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın kan ve biyokimya değerlerinin giderek kötüleştiğinin altını çizen Dr. Bulut “Özellikle açlık grevlerinin kritik dönüm noktası olan 45. Gün aşılmış ve 63.güne girilmiştir. B1 vitamini desteği almalarına karşın  sağlık durumlarının bu noktadan sonra hızla bozulabileceği düşünülmektedir" diye konuştu.

Uzun süreli açlık grevi yapan kişilerde oluşabilecek sağlık sorunlarıyla ilgili bilgi veren Dr. Bulut "Santral sinir sistemi hasarı ile karakterize Wernicke-Korsakoff Sendromu gelişebilmekte ve bu hastaların %10-15’i yaşamını kaybetmekte, %25 kadarı uzun süreli hastane ve özel bakım gerektiren bedensel ve ruhsal sağlık sorunlarından etkilenmektedir Yine açlık grevlerinin ilerleyen dönemlerinde pnömoni yani ciddi akciğer enfeksiyonları gelişebilmekte, ileri derecede beslenme bozukluğu (malnütrisyon) olan bu kişilerde enfeksiyonlar hayatı tehdit etmektedir” sözlerini kaydetti.

Tüm dünya kamuoyunun gözünün Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın üzerinde olduğunu söyleyen Dr. Vedat Bulut “Göstermelik komisyonlarla AİHM’e hile yapma ve uluslararası imza koyduğumuz sözleşmeleri yok sayma anlayışı ülkemizi bir çağdaş ülke olmak konumundan çıkarmakta, Türkiye’nin onurunu zedelemektedir. Türkiye bu trajediyi ve bu gencecik insanların ölümünü hak etmiyor” dedi.

Basın toplantısına katılan tüm milletvekilleri adına konuşma yapan Mv. Ali Şeker de  “Mecliste, bu konuda bir çözüm bulunmasına ilişkin yaptığımız ısrarlara rağmen hükümet hala hiçbir adım atmadı. Bu eylemin doğruluğunu yanlışlığını bizim tartışmamız uygun olmaz. Bizim için önemli olan insan hayatıdır.” diye konuştu. Hükümete seslenen Mv. Şeker “Derhal, bir dakika bile gecikmeden gerekeni yapmalı ve bu haksız işten atılmaları mutlaka durdurmalı ve görevlerine iade etmelidir. İnsan hayatı her şeyden önemlidir” dedi.

Basın toplantısının sonunda Milletvekilleri, Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu ve Oda emekçileri Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek ziyaretinde bulundu.

Basın açıklamasının tamamını okumak için tıklayınız.