Sivas Katliamının yıldönümünde adalet talebi yinelendi

Sivas Katliamının yıldönümünde adalet talebi yinelendi

2 Temmuz 1993 günü Madımak Otelin yakılması sonucu aramızdan ayrılan 33 can, Ankara’da düzenlenen törenle anıldı. Sivas Katliamının 24’üncü yılında yapılan anma töreninde  Madımak Otelin utanç müzesi olması ve adalet talepleri öne çıktı. Anma töreni için Kurtuluş Meydanında toplanan yüzlerce kişi miting alanı Kolej Meydanına doğru yürüyüşe geçti. Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu ve üyelerinin  de yer aldığı kortejden  “Herkes için adalet herkes için direniş”, “Sivas için adalet herkes için adalet”, “Sivas’ı unutma unutturma” sloganları  yükseldi. İhraç edildikleri için açlık grevinde olan kamu emekçileri Nuriye Gülmen ve Semih Özakça da adalet istenenler arasındaydı.

Kolej Meydanında toplanan yüzlerce kişi yitirilen canlar için saygı duruşunda bulundu. Saygı duruşunun ardından Madımak Otelinde gericiler tarafından yakılarak katledilenlerin tek tek isimleri ve kısa hayat öyküleri okundu.

Mitingde söz alan Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kaya adalet vurgusunu öne çıkardığı konuşmasında “Demokrasi güçleri, ötekiler bu tür katliam anmaları yapmasınlar. Öyle bir dünya kuralım ki artık insanlar birbirini katletmesin. Dile, dine, mezhebe hoşgörülü bakılsın. Ama imkanı yok görünüyor. 24 yıldır yakılanlar yakıldığı yerde, yakanlar biliniyor. Herkese adalet diyerek yollara düşen ruhu, özü anlamlı buluyoruz, Ama tek başına adalet istemek yeterli değildir. Tüm ötekiler için adalet isteyelim. Altını öyle bir dolduralım ki, yeni bir demokrasi gücü olsun.” dedi.

Konuşmaların ardından  Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği ve Cemevi Semah Ekibi'nin semah dönmesiyle tören sonlandı.