"Ankara Yüksel Caddesi’nde Orantısız Müdahaleler Sağlık Sorunudur"

Ankara Tabip Odası ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Ankara Şubesi Yüksel Caddesi’nde emniyet güçlerinin uyguladığı orantısız müdahaleye ilişkin basın toplantısı düzenledi.

ATO’da 5 Temmuz Çarşamba günü yapılan toplantıya ATO Başkanı Dr. Vedat Bulut ve SES Ankara Şube Başkanı Hüsnü Yıldırım katıldı.

Ortak basın açıklamasını okuyan ATO Başkanı Dr. Vedat Bulut 22 Mayıs 2017 tarihinden bu yana  Yüksel Caddesi’nde  hem bu bölgeden geçenlerin, hem de bölge esnafının büyük bir sağlık tehdidi yaşadığını belirtti.

İnsan Hakları Anıtı’nın demir bariyerlerle hapsedilmesini eleştiren Dr. Vedat Bulut “Bu heykel çevresinde gerçekleşen protesto gösterileri ve basın açıklamalarını siyasi olgunlukla göğüsleyemeyenler  çözümü heykeli tutsak eylemek ve göstericilere orantısız müdahalede bulunmakta aramışlardır” dedi.

Dr. Bulut, şiddet içermeyen protestoları engellemek için kullanılan gazların içerikleri bilinmeyen kimyasallar olduğunu ve maruz kalan kişilerde alışılmadık etkiler gösterdiğini dile getirdi. Dr. Bulut, Bu gazlardan etkilenen bireylerde solunum sistemi yanı sıra sindirim sisteminde de bozukluklar gözlendiğini belirterek “Herhangi bir enfeksiyon etkeni olmaksızın bazı bireylerde karaciğer enzimlerini yükselttiği tespit edilmiştir” diye konuştu. Temel sorunun omuzlarda taşınan biber spreyleri kaynaklı olduğunu gözlemledik diyen Dr. Bulut “Bu model 5 gaz tüplerinde hangi kimyasal içerikli malzemenin kullanıldığı açıklanmalıdır. Bu tür gazların solunum ve kalp sorunları olan bireylerde ölüme neden olma olasılığı vardır” sözlerini kaydetti.

OHAL KHK’ları nedeniyle işine son verilen Veli Saçılık’ın işini geri istemek için katıldığı gösteride biber gazına maruz kaldığı anda yere düşerek omuz yaralanması geçirdiğini ifade eden Dr. Bulut “Bu tür görüntülere alışmayı ve vatandaşlarımızı bu uygulamalara layık görmeyi reddediyoruz” dedi.

SES Ankara Şube Başkanı Hüsnü Yıldırım da 4 Temmuz günü itibariyle Kızılay’ın polis tarafından ablukaya alınmasını, basın açıklaması yapma ve toplanma kararının Ankara Valiliği tarafından yasaklanmasını eleştirdi. Yıldırım, SES ve ATO olarak anti demokratik uygulamalara karşı duracaklarını ve mücadele edeceklerini belirtti.

Basın açıklamasının tamamını okumak için tıklayınız.