Prof. Dr. Türkan Akyol'u kaybettik...

Prof. Dr. Türkan Akyol'u kaybettik...

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları emekli öğretim üyesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın Sağlık Bakanı, Ankara Üniversitesi’nin ilk kadın rektörü, değerli hocamız Prof. Dr. Türkan Akyol'u  7 Eylül 2017 Perşembe günü kaybettik. Hocamız Türkan Akyol için bugün saat 14.30’da Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji yerleşkesi Abdülkadir Noyan salonunda bir tören gerçekleştirilecektir. Ardından  Maltepe Camisindeki ikindi namazını takiben Karşıyaka Mezarlığında defnedilecektir.

Tıp camiasına, sevenlerine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

Ankara Tabip Odası

Yönetim Kurulu

Peyman Türkan Akyol, 12 Eylül 1928'de İstanbul'da doğdu. Asker babasının görevleri nedeniyle Türkiye'nin farklı illerinde eğitim gören Akyol, Erenköy Kız Lisesinden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesine girdi. 1953'te tamamladığı fakültesinde asistan olarak çalışmaya başlayan Akyol, 1956'da göğüs hastalıkları uzmanı oldu. Akyol, Türkiye'nin veremle savaşında, göğüs hastalıkları alanında fakültesinde uzun yıllar görev yaptı. 
Akyol, 1959-1962'de ABD'nin New York şehrinde, Albert Einstein Tıp Fakültesinde eğitimini sürdürdü. 1964'te göğüs hastalıkları ana bilim dalında doçent, 1969'da profesör olan Akyol, 1972'de Ankara Üniversitesi Senatosunda fakültesini, 1977'de Üniversitelerarası Kurulda Ankara Üniversitesini temsilen yer aldı. Akyol, on binlerce doktor ve uzman hekim yetişmesinde görev aldı. 
Türkan Akyol, 1971'de Türkiye'nin ilk kadın Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı olarak göreve getirildi. Daha sonra parlamento dışından görev verilen 10 bakan arkadaşıyla hükümetten istifa eden Akyol, üniversite kliniğine döndü. 1980'de Türkiye'nin ilk seçilen kadın rektörü olarak üniversitesinin başına geçti. 
Meclise 18. dönemde Sosyal Demokrat Halkçı Partinin (SHP) İzmir milletvekili olarak giren Akyol, 1993'te Kadın ve Çocuktan Sorumlu Devlet Bakanı olarak bir kez daha görev yaptı. Türkan Akyol, 1955'te evlendiği okul arkadaşı, meslektaşı Prof. Dr. Turhan Akyol ile 62 yıl boyunca yaşamını paylaştı, 2 erkek çocuk, 4 torun sahibi oldu.