AOÇ arazisinin işgali protesto edildi

AOÇ arazisinin işgali protesto edildi

Demokratik Kitle Örgütleri, Ankara Tabip Odası, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, ve Başkent Dayanışması Atatürk’ün şartlı bağışı ile halka bağışladığı Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisinin, hukuksuz bir şekilde, hülle yoluyla ABD Büyükelçiliği’ne satışını siyah çelenk bırakarak protesto etmek istedi. Konur Sokakta 6 Eylül Çarşamba günü toplanan meslek ve demokratik kitle örgütleri “ABD elini AOÇ’den çek, “Emperyalistler, işbirlikçiler geldikleri gibi gidecekler” sloganları atarak yürüyüşe geçti. Polis slogan atmayı, döviz ve çelenk taşımayı hatta şarkı söylemeyi dahi yasakladı. Bu nedenle eylemcilerle ve polis arasında sık sık tartışmalar ve gerginlikler yaşandı.

Eyleme, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Ankara Tabip Odası Başkanı Dr. Vedat Bulut, DKÖ'ler Sekreteri Mahmut Aslan, Halkevleri Genel Sekreteri Dilşat Aktaş, Kavaklıderem Derneği Başkanı İsa Çapanoğlu, Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Sekreteri Mücahit Dede, Tarım Orman İş Sendikası Genel Başkanı Şükrü Durmuş: Eski Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu ve çok sayıda Ankaralı katıldı. 

Bu daha başlangıç, peşini bırakmayacağız

ABD Büyükelçiliği önünde yapılan açıklamada konuşan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, şunları söyledi: 

“Başkent Dayanışması Bileşenleri, meslek örgütleri ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak Buranın 2013 yılından itibaren AOÇ arazisini olduğunu anlattık.  Siz bile bile bu işe soyundunuz. O zaman bu mücadeleyi yürütenlerin karşısındasınızdır. Bu hem ulusal hem de uluslararası ölçekte ABD Büyükelçiliği’ne yönelik mücadelenin devam edeceğinin ilanıdır. İkinci sözümüz ise hükümete yöneliktir. Türkiye’nin en değerli topraklarını bize şartlı bağışla Türkiye halklarına emanet edilen AOÇ arazilerini amacı dışında kullanarak, hukuksuz bir şekilde ABD Büyükelçiliği’ne satmak, onun parasını Kuzu Toplu Konut’a ve Park Gazi’ye ödetmek ve sonrasında TOKİ’ye devredip ABD’ye satmak hukuksuzdur. Bunu da mücadelesini yürüteceğiz. Mücadelemiz hem hükümete ve hem ABD Büyükelçiliği’ne yönelik olarak ikili bir bizimde yürüyecektir. Bu daha başlangıç bu işin peşini bırakmayacağız”

Atatürk’ün ve Cumhuriyet’in mirasına sahip çıkmak için buradayız

Ankara Tabip Odası Başkanı Dr. Vedat Bulut, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda Ankara’nın  başkent olmasıyla birlikte, AOÇ’nin sazlık ve bataklık bir durumdayken rehabilite edilerek Ankara halkının sağlığı için planlanmış bir alan olduğunu hatırlatarak, “İnsanların nefes alabileceği piknik yapabileceği ve onların çocukların eğlenebileceği bir yer olarak düşünüldü ancak zaman içinde yüzde 50 kadarı çeşitli kurumlar tarafından üstünde külliye denilen yapılar da inşa edildi. Değişik kurumlar birçok alanı işgal ettiler, yollar geçirildi. Hala bu planlar devam etmektedir Atatürk’ün ve Cumhuriyet’in mirasına sahip çıkmak için buradayız. Sonuna kadar da sahip çıkacağız. Cumhuriyet bitmedi bitmeyecek de yeni bir Cumhuriyet-Yeni Osmanlı diye özlem çekenler de karşılıklarını bizlerin tepkileriyle görecekler” dedi.