ODTÜ ormanlarında kıyıma suç duyurusu

ODTÜ ormanlarında kıyıma suç duyurusu

Şehir hastanesine yol yapımı gerekçesiyle ODTÜ ormanının katledilmesi ile ilgili Ankara Tabip Odası, Yeşil Ankara Platformu, TMMOB Ankara İKK, Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği ve Tarım Orkam-Sen; Ankara Büyükşehir Belediyesi ve ilgili kurumlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

9 Eylül 2017 tarihinde akşam saatlerinde kolluk kuvvetleri eşliğinde ODTÜ Arazisine girilerek, 4.5 km uzunluğunda yer yer 135 metreyi bulan genişlikte bir orman alanı yok edildi. Yaşanan bu talana tepkilerini gösteren Ankara Tabip Odası, Yeşil Ankara Platformu, TMMOB Ankara İKK, Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği ve Tarım Orkam-Sen yöneticileri İnşaat Mühendisleri Odası’nda 3 Ekim Salı günü basın toplantısı düzenledi. Açıklamaya Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Vedat Bulut katıldı.

Ortak açıklamayı okuyan TMMOB İKK Sözcüsü Özgür Topçu, “Ormanın talan edilmesi ODTÜ Rektörlüğü ile Ankara Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan bir protokole dayandırılmaktadır. Atılan imzaların mürekkebi kurumadan başlatıldığı anlaşılan bu saldırı, hukuki sürecin işletilmediğine dair en büyük kanıttır” dedi.

Şehir Hastanesi’ne gittiği iddia edilmesine rağmen İncek Bölgesi’ndeki lüks yapılara çıkan ve çalışmaları devam eden yolların ODTÜ Ormanı’nın bir parçası olduğunu ifade eden Topçu “Orman vasfı tescillenmiş bu arazide yapılacak çalışmalar Orman Kanunu’na tabiidir” diye konuştu.

Sürecin çeşitli aşamalarında suçu ya da ihmali olan kurumlar ile ilgili hukuki olarak gereğinin yapılmasını talep eden Topçu “ODTÜ Ormanı’nda başlayan talan, rant uğruna yapılan ve insan hayatını etkileyecek boyutlara ulaşan tahribatın ne ilk ne de son örneğidir. Ankara’yı griye boyayacak büyük resmin bir parçasıdır” sözlerini kaydetti.

Basın toplantısında söz alan Ankara Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Vedat BULUT ''Ankara-Eskişehir karayoluna bu kadar yakın bir alanda 3600 yataklı bir hastane yaptıklarında bu alanın uygun bir seçim olmadığı ve bölgedeki yeşil alanların tehdit altında kalacağı belliydi. Bu yol şu anda bile trafiği hızla akmayan ve alternatif çözümlerle bile rahatlatılamayan bir ulaşım yoluydu. Mamak ilçemizde yakın mesafede ulaşılabilecek bir hastane yokken şehir hastanesinin oraya değil de, Bilkent'e yakın yerleştirilmesi arazi ve emlak rantiyesinin işidir. Burada ormanı katlederek açılacak yollar ve yan bağlantı yolları hem ODTÜ arazisi hem de Atatürk Orman Çiftliği arazileri için bir doğa kıyımı getirecektir'' dedi.

Basın açıklamasının tamamını okumak için tıklayınız.