Kapitalizm Öldürmeye Devam Ediyor !!!

Kapitalizm Öldürmeye Devam Ediyor !!!

Dün (11 Ekim) Tüpraş Aliağa Rafinerisinde  Nafta Tankının bakımı esnasında yaşanan patlama sonucunda 4  taşeron işçisinin  işçi cinayeti  sonucu yaşamlarını yitirdiğini öğrenmiş bulunuyoruz.   Aliağa Kaymakamı açıklama yapıyor “Aliağa’da uzun zamandır bakımı yapılan bir tankta gaz sıkışması nedeniyle, ani bir patlama olmuş. Adli bir vakıadır. Kısmidir. Üretim devam etmektedir. Dışarıdan bir saldırı yok. İş kazası.” Çiçeği burnunda Çalışma Bakanı  olayla ilgili açıklama yapmak yerine  her zamanki sıradan açıklamaları yaparak olayın incelenmesi için iki baş müfettişin görevlendirildiği bilgisini veriyor.   Bu şekilde olay sıradan adli bir olay olarak incelemeye alınarak “basitleştirilmeye, sıradanlaştırılmaya” çalışılıyor. Ne de olsa üretim devam ediyormuş. Varsın dört işçimizi   işçi cinayetinde kaybedelim.  İnsanın amacının üretim haline geldiği, işçilerin kölelik düzeninde çalışmaya zorlandığı  bir üretim tarzında  işçilerin yasını tutmaya devam mı edeceğiz?! Soma’da, Şirvan’da, Ermenek’te, Torunlar’da yaşamlarını işçi cinayetine kurban vermiş işçilerimizin  acısı yüreğimizde sıcaklığını koruyor.  Hani 6331 sayılı yasa ile  iş kazalarını en aza indirecektik…  Daha  birkaç ay önce sıfır kaza sloganları ile toplumda  bir illüzyon yaratmaya çalışan Çalışma Bakanından bir açıklama bekliyoruz.

Bu cinayet, özelleştirmenin, taşeronlaştırmanın,  bir sonucudur. Özelleştirme öncesi bakım  işçileri Tüpraş işçileri iken, şimdi bakım işlemi  taşeron firmalar aracılığı  ile yapılmaktadır.   Bu tür  tankların bakım işleminde uyulması gereken kurallar İşçi sağlığı ve İş güvenliği ile ilgilenen profesyonellerin  bilmesi gereken en temel kurallardır.  Bellidir ki yeterli iş güvenliği önlemi alınmamıştır.

İşin Teknik  Boyutu;

Bilindiği gibi Nafta benzine yakın özellikleri olan bir hidrokarbon. Rafinerilerde bu tür tankların doğal olarak belli periyotlarda bakımları yapılıyor (sızdırmazlık vb. yönlerden). Bakım işlemine başlamadan önce  tankın içinde buharlaşmış  ve gaz haline gelmiş olan nafta  çok   yüksek basınçla temizlendikten sonra (stream- out işlemi) gerekli ölçümlerin yapıldıktan sonra bakımın yapılması gerekmektedir.  Gerekli ölçüm ve işlemlerin yapılması sonrası böylesi bir patlamanın olması olanaklı değildir.  Bu nedenle de olay basit bir iş kazası değil  işçi cinayetidir.

İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Komisyonu