Açlık grevcilerinin sağlık durumlarına ilişkin açıklama yapıldı

Açlık grevcilerinin sağlık durumlarına ilişkin açıklama yapıldı

Dört açlık grevcisinin sağlık durumlarına ilişkin kendilerini muayene eden hekimler tarafından basın toplantısı düzenlendi. Ankara Tabip Odası’nda, 18 Ocak Perşembe günü yapılan açıklamaya Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu üyeleri Dr. Onur Naci Karahancı, Dr. Benan Koyuncu, Türkiye İnsan Hakları Vakfı Genel Sekreteri Metin Bakkalcı ile hekim heyetinden Dr. Nihat Bulut, Dr. Gözde Çeliksöz ve Dr. Caner Ercan katıldı.

Açıklamayı okuyan Dr. Onur Naci Karahancı; sağlık durumlarını takip ettikleri Semih Özakça, Nuriye Gülmen ve Esra Özakça’ya Mehmet Güvel’in de eklendiğini belirtti.

Haftalık sağlık durumları hakkında bilgilendirme yapamayabileceklerini derin kaygıyla vurgulayan Dr. Karahancı “Dört açlık grevcisinde de mevcut ortak sağlık sorunları: Uyku bozuklukları, özellikle ayaklarda ve bacaklarda ağrı ve yanma hissi, denge kaybı, kas-iskelet sistemine ait problemler, tansiyon düzensizlikleri, sindirim sistemi rahatsızlıkları olarak sıralanabilir” dedi.

Dr. Onur Naci Karahancı açlık grevcilerle ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Esra Özakça, açlık grevinin 241.günündedir.  Açlık grevine başladığında 57 kilo iken şu anda 37,7 kilodur. Açlık grevinden beri bitmeyen ishal ve ishalle daha da artan elektrolit bozukluğuyla baş etmeye çalışmaktadır. Ayaklarında başta olmak üzere his kaybı ile kol ve bacaklarındaki yoğun ağrılar açlık grevinin ileriki günlerinde şikayetlerine eklenmiştir. Son dönem konuşma bozukluğu da gözlenmektedir.”

“Semih Özakça, açlık grevinin 316. günündedir. Açlık grevine başladığında 86 kilo iken şu anda 45,3 kilodur. Ayaklarında ve sağ bacağında his kaybı, kemiklerinde yaygın ağrı yakınmaları mevcuttur. Günlerce sürebilen baş ağrıları ve gittikçe ağırlaşan denge kaybı mevcuttur. Ayağa kalkarken ve hareketle ani tansiyon değişikliği, çarpıntı ve terleme şikayetleri son dönemde daha da artmıştır.”

“Nuriye Gülmen, açlık grevinin 316. günündedir. Açlık grevine başladığında 59 kilo iken şu anda 33,8 kilodur. Dört açlık grevcisinde de yer yer ortaya çıkan ve sıklıkla vücut direncinin düşüklüğü ve vitamin eksikliğinin göstergesi olan; sıvı alınımını da engelleyen dil köküne kadar ilerleyen ağız içi yaraları vardır. Yaklaşık bir haftadır sıvı alımında ciddi azalma mevcuttur. Son dönem daha da artan mide yanma ve ağrıları başlamıştır. Derin duyu bozukluğu ve her iki bacağında da ödem mevcuttur.”

“Mehmet Güvel, açlık grevinin 202. günündedir. Açlık grevine başladığında 64 kilo iken şu anda 52 kilodur. Sinir sisteminde önceden de kalıcı hasar mevcuttur ve şu anda refakatçisiz hareket edememektedir, ciddi anlamda denge problemi bulunmaktadır. Ayaklarındaki ağrı nedeniyle uykuya dalamadığını belirtmektedir ve her iki ayağında döküntüler mevcuttur. Geçtiğimiz hafta sonu denge kaybına bağlı düşme sonucu yüz kemiklerinde iki bölgede kırık gözlemlenmiştir. Daha öncesinde olmayan tansiyon şikâyeti yine bu dönemde baş göstermiştir”

Dr. Metin Bakkalcı da kısa bir konuşma yaparak açlık grevcilerinin sivil ölüme karşı direnerek yaşamı savunduklarını söyledi. Tıp ortamının bilgi birikimini her gün yeniden gözden geçirdiklerini belirten Bakkalcı “Aslolan onurlu yaşamdır. Onlar bunu sadece tıp camiasına değil hepimize öğrettiler. Onlar aslında kazandılar ve her gün yeniden kazanıyorlar” dedi. Kurulan komisyonun bir yıldır kararlarını paylaşmadıklarını eleştiren Dr. Metin Bakkalcı “ Umuyoruz en kısa sürede yaşamlarında olağanüstü bir durum olmadan olumlu bir ortam içinde bu süreci başka düzeye taşıyacaklardır” diye konuştu.

Basın açıklamasının tamamını okumak için tıklayınız.