"Hastanelerimizi Kapattırmayacağız Platformu" çalışmalarına devam ediyor

Ankara’da açılması planlanan şehir hastaneleriyle 13 köklü hastanenin kapatılma kararına karşı oluşturulan platform mücadeleyi büyütme çağrısı yaptı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nde 24 Ocak Çarşamba günü Hastanelerimizi Kapattırmayacağız Platformu muhtarlarla biraraya geldi. Şehir Hastanelerinin halkın sağlık hizmetine erişimini nasıl kısıtlayacağına ilişkin muhtarlara bilgi verildi.

TTB Merkez Konseyi önceki dönem Başkanı Dr. Bayazıt İlhan tarafından yapılan sunumda şehir hastaneleri gerçeğinin ekonomik etkileri, sağlık sunumunda ve sağlığa erişimde yol açacağı köklü değişiklikler ortaya kondu. Dr. İlhan, Ankara’da yapımı süren Bilkent ve Etlik Şehir Hastanelerinin üçte biri büyüklüğündeki hastanelerde yaşanan sorunları şöyle anlattı: “Mersin Şehir Hastanesi içerisinde ulaşımın golf arabası ile sağlanıyor. Hastane duvarlarında kaybolduğunuz zaman arayabileceğiniz numara yazıyor. Başhekim dahi hastane içerisinde hala kaybolduğunu açıkladı. Isparta da Yozgat da Adana da açılan hastanelerde yaşanan sorunlar da benzer. Hastaneye ulaşım da içerisinde gideceğiniz polikliniğe ulaşım da ciddi problem. Ankara’da yaşanacak sorunlar daha büyük olacak.”

Şehir Hastanelerinin açılması karşılığında en az 13 kamu hastanesinin kapatılacağı bilgisini veren  ve bu sürecin durdurulması için katılımcıların imza desteğini talep eden “Hastanelerimizi Kapattırmayacağız” temalı imza kampanyası metinleri muhtarlara verildi.