Genco Erkal Dostlar Tiyatrosu

Genco Erkal Dostlar Tiyatrosu "Göçmenleeer" oyunuyla 20 Mart'ta Sağlık Çalışanlarıyla Buluşuyor

Usta oyuncu Genco Erkal’ın belgesel tiyatro formunda tasarladığı yeni oyunu “Göçmenleeeer” Ankara Tabip Odası 14 Mart Tıp Haftası etkinlikleri kapsamında sağlık çalışanlarıyla buluşuyor.

Genco Erkal’ın yönettiği ve Şirvan Akan, Ayşe Lebriz Berkem, Lütfi Can Bulut, Cem Çetin ve Yiğit Yarar ile birlikte rol aldığı “Göçmenleeeer”; mültecilerin, gözümüzün önünde cereyan eden hayatta kalma mücadelelerini gerçekçi, bazen de absürd bir dille sahneye taşıyor.

Asya’nın, Afrika’nın yoksulları denizde boğulmayı, tel örgülere takılıp ölmeyi göze alarak çoluk-çocuk, kadın-erkek demeden savaştan, sefaletten kaçıp cennet bildikleri Avrupa’ya koşuyorlar. Avrupa’nın içinde bulunduğu büyük ahlaki ikilemi düşündürmeyi amaçlayan “Göçmenleeeer”; insanın, kaderin zalim gücüyle karşı karşıya geldiği, Antik Yunan tiyatrosuna özgü bu insanlık trajedisini sahneye taşıyor. “Ülkelerimiz ölüyor, bir ülke ölmeye başladıktan sonra yapacak bir şey yoktur” diyen “Göçmenleeeer”; gezegenin bu en çok kanayan yarasının her bir boyutunu fragman fragman ele alarak durumun bir fotoğrafını çekiyor.

Oyunun, Fransa’da kendisi de göçmen olarak yaşayan Rumen asıllı yazarı Matei Visniec, aynı zamanda bir gazeteci. Radio France Internationale’deki görevi kapsamında göçmenlerin, mültecilerin sorunlarıyla iç içe yaşayan Visniec “Göçmenleeeer”i; “Tiyatro bu konuların tartışılacağı bir ortam olabilir mi?” sorusundan yola çıkarak kaleme alıyor. Oyun şimdilik tamamlanarak sahneye taşınsa da yazar, sorun çözülmedikçe, ne kadar yazılırsa yazılsın oyunun eksik kalacağına inanıyor.

Tarih: 20 Mart 2018 Salı günü  

Saat: 19.00

Yer: Yenimahalle Belediyesi Dört Mevsim Tiyatro Salonu (Gayret Mahallesi, İvedik Cd. No:35 Yenimahalle Belediyesi Yan Binası) 

Bilet ücreti: 40 TL 

Tiyatro salonundaki yerinizi 312-4188700 numaralı (dahili no 5) telefondan Umut Evşen’le görüşerek ayırtabilirsiniz. 

Keyifli seyirler dileriz.