GAZİ ÜNİVERSİTESİ GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ün EMANETİDİR

GAZİ ÜNİVERSİTESİ GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ün EMANETİDİR

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan bir kanun tasarısında, Gazi Üniversitesi’nin ikiye bölünerek Tıp Fakültesi’ni de içeren, Gazi Üniversitesi Rektörlük Kampüsü dışında kalan fakülte ve yükseköğrenim birimlerinin yeni kurulacak olan Hacı Bayram Veli Üniversitesi’ne bağlanması yer almıştır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin aydınlanma yolunda, ışığını gençlerden alması gereğinin bilinci ile eğitime yönelen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatı üzerine 1926 yılında Gazi Üniversitesi'nin temelleri atılmış, 1979 yılında Tıp Fakültesi kurulmuştur. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden binlerce tıp doktoru Gazi’nin imzasını taşıyan logolu Tıp Diplomalarını  gururla taşımaktadır. Şu anda eğitim alan binlerce öğrenci de ‘’Gazili olmak ayrıcalıktır’’ bilinciyle eğitim almaktadır ve Gazi’nin imzası bulunan logoyu içeren Tıp  Diplomasını istemektedir. Tıp Fakültesi öğretim üyelerine, akademik kurullarına ve aziz öğrencilerine sorulmadan alınan bu kararların ülkeye ve topluma bir yararı yoktur. Ülkenin akademisyenlerine ve üniversite öğrencilerine şanlı geçmiş unutturulmak istenmekte ve alay edercesine Cumhuriyetimizin temelleriyle oynanmaktadır.

Bu yasa tasarısını kınıyor ve ivedilikle geri çekilmesini talep ediyoruz. Bu konuda ısrarlı olunması halinde yasal çerçevede adli mercilerde haklarımızı sonuna kadar savunacağımızı, bu meşruiyeti tartışılır kararı her zeminde durdurmaya çalışacağımızı bildiririz. Hacı Bayram Veli Üniversitesi kurulmak isteniyorsa bunun farklı olanakları vardır. Gazi Üniversitesi Cumhuriyetle hesaplaşmanın yanlış seçilmiş adresidir.

Ankara Tabip Odası bütün meslektaşlarının ve tıp öğrencilerinin katkıları ve desteklerini değerli bulmaktadır. Öğrencilerimizin aileleri ve akademisyenlerin gelişebilecek oldu bitti kararlara karşı girişimlerine hukuki desteği sağlayacağız. Türkiye’de ağırlık kazanan örgütlü cehaletin örgütlü kötülüğünü durdurmaya kararlıyız.

GAZİ’nin imzasından ve üniversitelerden elini çek, GAZİ’li olmak ayrıcalıktır.

Saygılarımızla,

Ankara Tabip Odası

Yönetim Kurulu