19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlarız

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlarız

İşgal altındaki yurdumuzda, emperyalizme karşı kurtuluş savaşımızın başlangıcının yıldönümündeyiz. Bu sömürgeci işgaline karşı Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu önderi Mustafa Kemal Atatürk'ün başlattığı kurtuluş harbinin kıvılcımının Samsun'dan çakıldığı gündeyiz.

Yoksulluk, işsizlik, gericilik, niteliksiz eğitim, kamusal alanların talanı ve sağlık hizmetlerine erişim zorluklarının artmasıyla birlikte, her geçen gün bir gencimizi daha kaybediyoruz; kartopu oynarken, tacize karşı ses çıkarırken, şarkı söylerken, demokratik hakkını ararken, anadilini konuştuğu için, bir dolmuşta evine dönerken ya da otostopla yollara düşmüşken canlarından oluyorlar. Atamaları haksız ve hukuksuz bir şekilde yapılmayan genç hekimlerimiz var. Nice gencimizin sağlık hakkından yararlanamadığı, işlerinden, eğitimlerinden edildiği bir süreci yaşamaktayız. Toplumsal yaşamın sistematik bir şekilde çürütülmesi gençlerimizi canından, sağlığından, geleceğinden ediyor ve biz sorumluları çok iyi biliyoruz. Temennimiz, gençliğimizin layık olduğu eşitlik, özgürlük, huzur ve barış ortamını çok geçmeden tesis edebilmektir.  

Başta yaşamları yoksulluk, işsizlik, niteliksiz eğitim, şiddet, gericilik, iş cinayetlerine sıkıştırılmış gençlerimizin olmak üzere, tüm halkımızın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlarız. 

Ankara Tabip Odası

Yönetim Kurulu