TTB ve ATO'dan sağlıkta şiddete karşı ortak açıklama

TTB ve ATO'dan sağlıkta şiddete karşı ortak açıklama "Sağlıkta Şiddet Yasası Bir An Önce Çıkarılmalıdır!"

Sağlıkta şiddete karşı Türk Tabipleri Birliği ve Ankara Tabip Odası ortak açıklama yaptı.

İki gün önce Şanlıurfa’da Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Acil Servisi’nde görevli olan Dr. Bahattin Ahmet Yalçın bir hasta yakını tarafından başına sert bir cisim vurularak darp edildi. Kamuoyunda da büyük tepkiyle karşılanan vahim olay üzerine TTB ve ATO’nun çağrısıyla Gazi Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi bahçesinde biraraya gelen hekimler sağlıkta şiddete karşı ses yükseltti. 

20 Temmuz 2018 Cuma günü gerçekleştirilen açıklamaya TTB Başkanı Dr. Sinan Adıyaman, ATO Başkanı Dr. Vedat Bulut, Genel Sekreter Dr. Ali Karakoç, Yönetim Kurulu üyeleri Dr. Gülgün Kıran, Dr. Arif Müezzinoğlu ile CHP Ankara Milletvekili Dr. Servet Ünsal katıldı. 

“Sağlıkta şiddet yasasını bir an önce çıkarın”

ATO Başkanı Dr. Vedat Bulut tarafından okunan ortak açıklamada sağlıkta şiddet yasasının bir an önce çıkarılması talep edildi.

Dr. Bahattin Ahmet Yalçın’a geçmiş olsun dileklerini ileten Dr. Bulut sağlık kuruluşlarında her gün ortalama 30 şiddet vakası yaşandığına dikkat çekti. Bu durumun sürdürülebilir olmadığını belirten Dr. Vedat Bulut “Her yıl nüfusumuzdan fazla sayıda acil servis başvurusu olmasının ve bu kışkırtılmış acil sağlık talebinin eldeki hizmet olanaklarıyla tam olarak karşılanamamasının, yurttaşların sağlık hizmet beklentisinin yapay biçimde yükseltilmesinin gelinen tabloda katkısı büyüktür” dedi.

Kamu idaresi tarafından sağlık kuruluşlarının ve sağlık çalışanlarının güvenliğini sağlamak için alması gereken özel önlemlerin yetersiz olduğunu kaydeden Dr. Bulut “Son yaşadığımız darp olayı özellikle acil servislerde güvenlik görevlilerinin şiddeti önlemede yetersiz olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır” diye konuştu.

Dr. Vedat Bulut Türk Tabipleri Birliği’nin defalarca dile getirdiği sağlıkta şiddeti önleme yasasının bir an önce çıkarılarak şiddet uygulayanlara hapis cezasının yasalaşmasını talep etti.

“TTB Merkez Konseyi toplantısı Şanlıurfa’da yapılacak”

TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Sinan Adıyaman da sağlıkta şiddetin hız kesmeden sürdüğünü belirterek Sağlık Bakanı’ndan konuyla ilgili randevu talep ettiklerini kaydetti.

Dr. Sinan Adıyaman sözlerini şöyle sürdürdü “Bu duruma artık yeter dememizin zamanı geldi. Son bir ay içinde iki kere Urfa’da sağlık çalışanına yönelik şiddet gerçekleşti. Bunu başlangıç olarak değerlendirmek istiyoruz ve önümüzdeki hafta Cuma günü TTB Merkez Konseyi toplantısını Urfa’da yapacağız. Cumartesi günü de tüm tabip odalarını Urfa’ya çağırarak basın açıklaması düzenleyeceğiz ve yol haritamızı kamuoyuna sunacağız”

CHP Ankara Milletvekili Dr. Servet Ünsal da konuşmasında “Doktorlara taşlarla, palalarla saldıranların insanlığından şüphe ediyoruz. Doktorun hayatı bu kadar ucuz değildir. Sağlıkta şiddet yasasını mutlaka çıkaracağız” dedi.

Basın açıklamasının tamamını okumak için tıklayınız.