Ankara Garında Barış Çağrısı

Ankara Garında Barış Çağrısı

1 Eylül Dünya Barış Günü, Ankara Garında yaşanan katliamda hayatını kaybeden 103 barış elçisine adandı. 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Ankara Tabip Odası, Çağdaş Hukukçular Derneği  Ankara Şubesi, DİSK Ankara Bölge Temsilciliği, İHD Ankara Şubesi, TESK Şubeler Platformu, 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, Özgür Hukukçular Platformu Ankara  Şubesi’nin yaptığı çağrıyla emek ve demokrasi güçleri barış talebini yinelemek için 10 Ekim katliamının yaşandığı saatte Ankara Garı önünde toplandı. Basın açıklaması öncesinde barış, emek, demokrasi ve  özgürlük için verdikleri mücadelede hayatını kaybedenler  için saygı duruşunda bulunuldu.

Ortak basın açıklamasını İHD Ankara Eş Şube Başkanı Saliha Şahin okudu. Açıklamada  “Ortadoğu’da yürütülen vekalet savaşının karanlık uzantıları Ankara Barış Mitingini kana buladılar. 103 barış elçisi hayatını kaybetti ve yüzlercesi yaralandı. Miting alanını kana bulayan karanlık güçler katliamın sorumlularını da korumaya devam ettiler. Hiçbir kamu görevlisini ve gerçek failleri yargılamadan yürütülen ve karara bağlanan dava sürecinin sonuna kadar takipçisi olacağımızı, 10 Ekim gar katliamı davasının bizler bitti demeden bitmeyeceğini, gerçek sorumluların açığa çıkartılıp yargılanıncaya kadar takipçisi olacağımızı bir kez daha belirtiyoruz.  Bizler bugün ülkemizde ve dünyada en acil talebin hala barış olduğu inancı ve bilici ile 1 Eylül  Dünya Barış Gününü 10 Ekim’de hayatını kaybeden barış güvercinlerine ithaf ediyoruz.” ifadeleri yer aldı.  

10 Ekim’de hayatını kaybeden Korkmaz Tedik’in annesi Zöhre Tedik de “ 2015’te barış talebimiz için ben oğlumu, çocuklar babalarını, sevgililerini , eşlerini kaybetti bu meydanda. 3 yıl oldu. Bugün 1 Eylül Dünya Barış Günü. Biz bu ülkede kanın durması, gençlerin ölmemesi, Suriye’de insanların, askerlerin, polislerin ölmemesi için çaba sarf ediyoruz. Barış talebimizi devam ettireceğiz. Her 1 Eylül’de her 10 Ekim’de barış talebimiz tek kişi kalsak bile susmayacak.” diye konuştu.

Milletvekili Filiz Kerestecioğlu yaptığı konuşmada “Ankara Garında yitirdiğimiz arkadaşlarımızın arkasından da aynı barış gülümsemesini  aynı barış direnişini kaybetmemeliyiz” dedi. Kerestecioğlu’nun konuşması cumartesi annelerinin direnişinden örnek gösterdiği sırada polisin müdahale anonsu ile bölündü.

Konuşmaların ardından 103 kişi için temsili olarak yapılan anıta kurum temsilcileri beyaz karanfillerini polis ablukasında bıraktılar. 

 

Basın açıklamasının tam metni için tıklayınız