Ankara Gölbaşı Ahiboz Köyü’nde Şarbon Hastalığı ve Karantina Uygulaması Ankara Tabip Odası İkinci İnceleme Raporu ve Şarbon broşürünün ASM'lere dağıtımı

Ankara Gölbaşı Ahiboz Köyü’nde Şarbon Hastalığı ve Karantina Uygulaması Ankara Tabip Odası İkinci İnceleme Raporu ve Şarbon broşürünün ASM'lere dağıtımı

Ankara’nın Gölbaşı ilçesi, Ahiboz ile Gülalan Köyü arasındaki KİPMAN firmasına ait alanda yeni yapılan (15-20 gün önce) çiftlikte Brezilya’dan ithal edilen 3959 büyükbaş hayvan Kurban Bayramı için hazırlanırken;  kontrol yapan veteriner hekimler ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri hayvanlarda şarbon hastalığı tespit ederek, bölgeyi karantinaya almışlardı. 
 
Ön inceleme raporunda tespit edilen hususları tekrar hatırlarsak; Hijazi Group aracılığıyla Brezilya’dan Et ve Süt Kurumu için ithal edilen 3 bin 959 adet büyükbaş kesimlik hayvan Kurban Bayramı öncesinde Gölbaşı’nda Ahiboz’a 2, Günalan’a da 3 kilometre uzaklıkta bulunan bir tesise koyuldu, ancak hayvanlardan bazılarının ölmesinin ardından Gölbaşı Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri tarafından hayvanlarda şarbon hastalığı tespit edilmesiyle yapılan kontroller sonucu 60 hayvan hasta olduğu için itlaf edildiği tarafımıza bilgi olarak verilmişti. Ayrıca 3 km çapında kontrol noktası, 7 km çapında da gözlem noktası olduğu ifade edildi.(İlk ziyarette de tesise dönen yol başında kontrol noktası vardı) Bunun dışında kolluk güçlerinin oluşturduğu herhangi bir kontrol noktası gözlemlenmedi. Bu süre zarfında hiçbir hayvanın tesis dışına çıkmadığı belirtildi.
İkinci İnceleme raporu için Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Dr. Arif Müezzinoğlu ve Dr. Muharrem Baytemür’den oluşan heyet 13 Eylül 2018 tarihinde halka dağıtılmak üzere hazırlanan şarbon broşürleriyle birlikte tesisi ve çevre aile sağlığı merkezlerini ziyaret etti.
 
 
ATO heyetinin gözlemleri sonucunda hazırlanan ikinci inceleme raporu;
 
Tesise dönen yol girişinde “ Bu Mahallede Şarbon Hastalığı Var” yazısı bu sefer görülemedi. Daha önceki gidişimizde çiftlik girişindeki kapı kapalıydı, içeriye bir kişinin ve de fotoğraf çekmeme şartıyla girişine izin verilmişti. Bu sefer sıkı bir kontrolle karşılaşmadık, kapı açıktı ve arabayla girdik. Çevrede çok fazla insan yoktu, görevli bir kişiye kendimizi tanıttık. Yaptığımız görüşmede, itlaf edilen hayvan sayısının 160 olduğunu (15 gün önce 60 adetti), 20 gün daha hayvanların karantinada tutulacağını, sonrasında Et Süt Kurumu’na teslim edileceğini ancak şarbon tehlikesinin artık geçtiğini! ifade etti. İçeride çalışanlara birkaç soru sormak isteğimizi söyleyince ,"Onların Afgan olduğunu ve anlaşamayacağımızı" ifade etti. Biz de bir miktar broşür bırakıp çıktık.
 
Ahiboz ASM ile Gölbaşı’nda üç ASM ziyareti ile aile hekimleri ve sağlık çalışanlarıyla görüşmeler yaparak vatandaşlara dağıtılmak üzere broşürlerimizi ilettik.
 
 
Ayrıca 13 Eylül 2018 tarihinden itibaren  şarbon broşürleri Ankara Keçiören,Sincan ve Batıkent ilçelerinden başlanarak ASM'lere dağıtılmaktadır.