Yiğit Bener'le

Yiğit Bener'le "Edebiyat Şart mıdır" söyleşisi düzenlendi

Türk Tabipleri Birliği Edebiyat Matineleri Ankara Tabip Odası’nın ev sahipliğinde 21 Ekim 2018 Pazar günü düzenlendi. 7 Bölge 7 Matine programı kapsamında yazar Yiğit Bener'in konuk olduğu söyleşide “Edebiyat Şart mıdır?” sorusuna yanıt arandı.

Türk Tabipleri Birliği Yüksek Onur Kurulu üyesi Dr. Ali Özyurt ve Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Dr. Emel Bayrak söyleşinin moderatörlüğünü yürüttü.

Yiğit Bener, edebiyatın popülist söylem karşısında etkinliğini yitirmeye başladığını; çok satar ürünlerin öne çıkmasıyla pazar koşullarında çokça yer bulamadığını belirtti. Teknolojik değişim ve ilerlemelerle birlikte edebiyatın eski haliyle varlığının sürdürmesinin zor olacağından bahsetti.

Yazar Bener, bunlara rağmen edebiyatın hayal etme ve canlandırma kapasitesini devreye soktuğunu ve meselelere derinlemesine bakmamızı sağladığını belirtti. Edebiyat eserinin “dili çalışılmış eser” olduğuna dikkat çeken Yiğit Bener “Kendi kanaatlerimizin tersine düşünceleri öyle bir sunar ki düşünmemizi sağlar” dedi.

Edebiyatın direnmenin bir parçası olduğuna vurgu yapan Bener “Edebiyat tek tek bireylerin tanıklıklarını ortaya koyuyor. Edebiyat olmasa dayatılmış gerçekliği yaşamak zorunda kalabiliriz” diye konuştu.

Konuşmasını, “Edebiyatın olmadığı bir dünyada yaşamak hoş olmayacaktır” sözleriyle bitiren Yiğit Bener söyleşi sonunda izleyicilerin sorularını cevapladı ve kitaplarını imzaladı.