Çalışma ve eğitim hakları ellerinden alınmak istenen hekimler Kuğulu Park'ta buluştu

Çalışma ve eğitim hakları ellerinden alınmak istenen hekimler Kuğulu Park'ta buluştu

TBMM’ye 30 Ekim’de sunulan “Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” ile çalışma ve eğitim hakları ellerinden alınmak istenen hekimler yasa teklifi geri çekilene kadar eylemlerini sürdüreceklerini açıkladılar.

Türk Tabipleri Birliği ile Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası’nın  (SES) çağrısıyla düzenlenen “Büyük Buluşma”  11 Kasım Pazar günü saat 13.00’de Kuğulu Park’ta gerçekleştirildi.

Eğitim ve çalışma haklarını ellerinden alan yasa teklifine karşı Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden sabah erken saatlerden itibaren Ankara’ya gelen hekimler ATO ve SES’te toplandılar.

Saat 12.00 itibariyle ATO’da bulunan hekimler Tunalı Hilmi Caddesi, SES’te toplanan hekimler de Atatürk Bulvarı üzerinden Kuğulu Park’taki “Büyük Buluşma” için yürüyüşe geçtiler.

Beyaz önlüklerini giyinen hekimler yürüyüş boyunca “Çalışma hakkımız engellenemez”, “Eğitim hakkımız engellenemez”, “Yaşamak ve yaşatmak istiyoruz”, “KHK’leriniz gidecek biz kalacağız” sloganları attılar. Eylem boyunca hekimler ellerinde “6 Yıllık Emeğimizi ‘Torbayla’ Çöpe Atamazsınız”, Kovir Misen Ağam”, “Beyaz Direniş Var Dediler Geldik”,  “Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane KHK’lar Bahane”, “Çalışırken Ölmek, Öldürülmek İstemiyoruz”, “Sağlıksızlıklaştıran Yasayı Kabul Etmiyoruz” dövizleri taşıdılar.

Kuğulu Park’ta saat 13.00’de başlayan eyleme,  çok sayıda hekimin yanı sıra  HDP ve CHP milletvekilleri, siyasi partilerin, demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri, Türkiye’nin her yerinden ihraç olan sağlık ve sosyal hizmet emekçileri katıldı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Başkanı Sinan Adıyaman, yaptığı konuşmada “Biz yıllardan bu yana sağlıkta şiddetin önlenmesi için yasa çıkarılmasını istiyorduk. OHAL’de güvenlik soruşturması nedeniyle eğitim hakları engellenen meslektaşlarımızın eğitimlerine dönmelerini bekliyorduk. Bunları beklerken 44 maddelik torba yasa ile karşılaştık. Demokratikleşme beklerken daha acımasız bir tasarıyla karşılaştık. Bu antidemokratik yasa tasarısı, açlıkla terbiye etmeye çalışan yasa tasarısı geri çekilsin. Geri çekilene kadar tüm demokratik haklarımızı kullanacağız” sözlerini kaydetti.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Eş Başkanı Gönül Erden yasa tasarısının Meclis’ten geri çekilene kadar mücadele edeceklerini belirterek, “Yeniden bize yaşatılmaya çalışılan bir hukuksuzluğa karşı bir araya geldik. Torbadan AKP’nin nefreti, korkusu, işimize iş güvencemize diktiği göz çıktı. Torbadan iki buçuk yıldır uzattıkları OHAL çıktı. Siz torbanıza ne doldurursanız doldurun bizim torbamızda direniş var. Sevgi var, umut var, barış ve demokrasi var” dedi.

Siyasi partilerin ve demokratik kitle örgütü temsilcilerinin destek mesajlarını ilettikleri konuşmalarının ardından forum düzenlendi. Moderatörlüğünü Dr. Pınar İçel ve Onur Erden’in yaptığı forumda özetle, yasa teklifinin geri çekilmesi gerektiği, çalışma hakkını gasp eden 5. maddenin kabul edilmez olduğu, düzenlemenin evrensel insan haklarına ve Anayasa’ya aykırılık taşıdığı vurgulandı.

Forumda ayrıca hak mağduriyeti yaşayan ihraç edilen ve atanamayan hekimler de mağduriyetlerini anlattılar. Forumda yasa teklifi geri çekilene kadar eylemliliklerin süreceği vurgusu yapıldı.

Forumun kapanış konuşmasını ATO Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Vedat Bulut yaptı. Dr. Bulut konuşmasında Ankara’dan ve şehir dışından gelerek eyleme destek veren tüm katılımcılara teşekkürlerini iletti. Dr. Bulut yasa geri çekilene kadar direnişlerini sürdüreceklerini söyledi.

Forumun ardından değerlendirme yapmak üzere hekimler ATO’da toplandı. Yapılan değerlendirmede yasa teklifi geri çekilene kadar merkezlerde ve yerelde eylemlere devam edilmesi kararlaştırıldı.