ATO’dan Pursaklar Devlet Hastanesi’ne Ziyaret

ATO’dan Pursaklar Devlet Hastanesi’ne Ziyaret

Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyeleri geçtiğimiz Kasım ayında Ulus Devlet Hastanesi’nden depreme dayanıksız olduğu gerekçesi ile taşınan Pursaklar Devlet Hastanesi’ni ziyaret etti. 17 Ocak 2019 tarihinde gerçekleştirilen ziyarete ATO Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Vedat Bulut, Genel Sekreteri Dr. Ali Karakoç ve yönetim kurulu üyesi Dr. Gülgün Kıran katıldı.

Personelin taşınmadan kaynaklı sıkıntıları olup olmadığını ve Tabip Odasından taleplerini dinlemek amacı ile yapılan ziyaret başlangıçta hastane yönetiminin ATO’nun bir sivil toplum kuruluşu olduğu iddiası ve yazılı izin gerektiği bahaneleriyle engellenmek istendi. Ancak kurulan diyalog ve ATO’nun tüzel kişiliği konusunda yönetim kurulu üyelerinin yaptığı bilgilendirme sonrasında bir güvenlik görevlisi ve sivil bir görevlinin refakatinde ATO Yönetim Kurulu Üyeleri poliklinikleri dolaşarak hekimlerle görüştü.

ATO Yönetim Kurulu Üyelerinin hastane içinde yaptığı tespitlere göre ilk bakışta geniş ve konforlu bir imaj veren hastanenin hiçbir bölümünde hekim dinlenme odasının bulunmadığı görüldü. Hekimlerle yapılan kısa görüşmelerde en büyük sıkıntılarının ulaşım olduğu ve günde 50-60 kilometre yol katetmek zorunda kaldıkları, bu nedenle bir kısım doktorun emekli olmak zorunda kaldığı öğrenildi. Sorunların daha detaylı konuşulabilmesi ve destek sunulabilmesi adına hekimler Ankara Tabip Odasında düzenlenecek toplantıya davet edildi. Hastanenin acil servisinde görevli hekimlerle yapılan görüşmeden sonra ATO tarafından hazırlanan “Cinsel İstismar Şüphesinde İzlenecek Yol” başlıklı el broşürleri ve sağlıkta şiddet ile ilgili afişler dağıtıldı.