Manisa’da Yaşanan Şiddeti Kınıyoruz!

Manisa’da Yaşanan Şiddeti Kınıyoruz!

Manisa Turgutlu Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Nalan Uygun'a uygulanan şiddeti kınıyor ve kendisine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Şiddetin toplumun her tarafına nasıl nüfuz ettiğini (sağlık alanında, akademide, çalışma ortamında ve aile içinde) her gün maalesef hem yaşıyor hem de görüyoruz. Politik ortamda kullanılan dil, çalışma ortamlarının güvensizliği, muhafazakarlaşma, eğitimli olmanın itibarsızlaştırılması, uygulanan sağlık politikaları ve  tabi ki  bireysel silahlanmada artış; bunların hepsi şiddeti artıran temel faktörlerdir.

Tüm bunlarla birlikte şiddetin bir hak arama yöntemi olarak algılanması ve yıllardır ülkemizde kamu otoritesinin cezasızlığı bilerek bir politik uygulama olarak tercih etmesi şiddet ortamına zemin hazırlamaktadır.

Yeter artık; sağlık emek gücündeki bu dönüşüm sonucunda  hem daha yoğun ve uzun süreler çalışıyoruz, hem ücretlerimiz esnek ve güvencesiz, hem de  şiddete uğruyoruz.

Sağlık emek örgütlerinin sürekli dile getirdiği ve sağır sultana bile duyurdukları, çalışma alanlarının güvenli hale getirilmesi, uygulanan tüketim odaklı, niceliğin ön planda tutulduğu, niteliğin önemsenmediği sağlık politikalarından vazgeçilmesi ile sağlık ortamında şiddetin önlenebileceğini Sağlık Bakanlığı duymuyor. 

Sorun sağlık çalışanlarının ortak sorunu olup bu nedenle her vakada ortak tavır almak, dayanışma iklimi oluşturmak zorundayız. Bu duygularla dayanışma ve geçmiş olsun dileklerimizi yineliyoruz.

ANKARA TABİP ODASI YÖNETİM KURULU