ATO’da “Yaşlılıkta Psikolojik Sorunlar” Konuşuldu

ATO’da “Yaşlılıkta Psikolojik Sorunlar” Konuşuldu

ATO Aile Hekimliği Komisyonu tarafından Psikiyatrist Prof. Dr. Engin Dudu Turan’ın konuşmacı olduğu, “Yaşlılıkta Ruhsal Sorunlar” başlıklı bir sunum gerçekleştirildi.

16 Nisan 2019 Salı günü ATO’da düzenlenen sunumda Dr. Engin  Dudu Turan yaşlılıkta sık görülen psikolojik bozuklukları anlattı.

Öncelikle yaşlanma ile birlikte yaşanan sosyal yaşamdan kopuşa değinen Dr. Turan, yaşlı popülasyonun sosyal yaşama katılımının önemine değindi.

Yaşlılıkta sık görülen depresyon, demans ve delirium tabloları ile son yılların halk sağlığı sorunu haline gelen Alzheimer hastalığının etiopatogenez, tanı ve ayırıcı tanılarını anlatan Dr. Turan özellikle depresyon tanısının önemine vurgu yaptı. Yaşlı intiharlarının daha kararlı ve sonuca götüren yöntemlerle yapıldığına dikkat çeken Dr. Turan, depresyonun titizlikle tedavi edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Yaşlı bireylerde fiziksel ve ruhsal bozuklukların tanınması, tedavi edilmesi ve psikolojik destek sağlanmasıyla diğer yaş gruplarındaki bireyler kadar mutlu, üretken, uyumlu olabileceklerini vurgulayan Dr. Turan bu nedenle yaşlılarda görülen psikiyatrik hastalıkların özelliklerinin bilinmesinin bu hastalara daha kolay ve doğru yaklaşımı sağlayacağını ifade etti.