“İşçiler Mezarda, Sorumlular Dışarıda Adalet İstiyoruz!”

“İşçiler Mezarda, Sorumlular Dışarıda Adalet İstiyoruz!”

Türkiye’de yaşanan en büyük iş cinayeti Soma katliamının beşinci yılında Ankara emek meslek örgütleri ortak ses yükseltti. DİSK Ankara Bölge Temsilciliği, KESK Ankara Şubeler Platformu, TMMOB Ankara İKK ve Ankara Tabip Odası yönetici ve üyeleri “İşçiler Mezarda, Sorumlular Dışarıda Adalet İstiyoruz!” diyerek yetkililere seslendi.

Soma’da yitirilen 301 madenci anısına 13 Mayıs 2019 Pazartesi günü Madenci Anıtı önünde yapılan açıklamaya CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, TMMOB Genel Başkanı Emin Koramaz, Ankara Tabip Odası Başkanı Dr. Vedat Bulut, Genel Sekreter Dr. Ali Karakoç ve Yönetim Kurulu üyesi Dr. Arif Müezzinoğlu katıldı. “Soma’yı unutma unutturma”, “Soma’nın hesabı sorulacak” sloganlarının atıldığı anmada emek meslek örgütleri adına yapılan açıklamayı DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün okudu.

Tayfun Görgün maden ocağının patronu Can Gürkan’ın ölümünden sorumlu olduğu her işçi için yaklaşık 5 gün hapis yatmasının ardından geçtiğimiz ay tahliye olduğuna isyan ederek “Böylece 301 maden işçisi arkadaşımızın ardından adalete güvenimiz de göçük altında kaldı” dedi.

Tayfun Görgün, davayı Soma’dan kaçıran, katliamda sorumluluğu bulunanları yargılama konusu yapmayan, maden ocağının patronu ve yöneticilerini “olası kasıt” üzerinden değil; “bilinçli taksir” ile “cezalandırarak” adeta ödüllendiren yargı sisteminin bir işçi için 5 gün hapis yatılmasını yeterli gördüğüne dikkat çekerek “Ülkemizde “hukuk”un geldiği noktayı bir kez daha gözler önüne sermiştir” diye konuştu.

Soma katliamından bugüne en az 28 Soma katliamı kadar daha işçinin yaşamını yitirmesini kaza değil, tesadüf değil, hata değil, ülkeyi yönetenlerin kasıtlı bir tercihi diyerek tanımlayan Tayfun Görgün “İşçi Sağlığı İş Güvenliği yasasının, İş Sağlığı ve Güvenliği olarak değiştirilmesi, iktidar için işin ve patronların güvenliğinin işçinin yaşamından daha öncelikli olduğunu göstermektedir” sözlerini kaydetti.

301 işçinin göz göre göre gelen bir katliam sonucu hayatını kaybettiğine dikkat çeken Tayfun Görgün “Soma’nın hesabını er ya da geç soracağız. İş cinayetlerinde yitirdiğimiz kardeşlerimize sözümüz: adalet olacaktır. Bu ülkede çalışırken ölmeyeceğimiz, insanca çalışacağımız, insanca yaşayacağımız güzel günlere ulaşmak olacaktır” diyerek sözlerini bitirdi.

Basın açıklamasının tamamını okumak için tıklayınız.