“Özgür Basın Susturulamaz”

“Özgür Basın Susturulamaz”

Ankara Tabip Odası (ATO), DİSK Ankara Bölge Temsilciliği, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Ankara Şubeler Platformu ve TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu’nun çağrısıyla yüzlerce kişi, 20 televizyon ve radyo kanalının Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile yayınlarının durdurulmasına karşı Yüksel Caddesi’nde 29 Eylül Perşembe günü bir araya geldi. Yapılan basın açıklamasında “Özgür Basın Susturulamaz” pankartı açıldı. “Tek Ses’e, OHAL’e, Sansüre Hayır”, “Faşizme İnat, Yaşasın Hayat!” ve “Tek Sese İnat Yaşasın Özgür Basın!” dövizlerinin taşındığı açıklamada sık sık, “Baskılar Bizi Yıldıramaz” ve “OHAL’de Biz de Direniyoruz” sloganları atıldı.

Kurumlar adına ortak açıklamayı okuyan KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Sultan Saygılı, bu uygulamayla halkın haber alma hakkına, basın özgürlüğüne ağır bir darbe indirildiği ifade etti.

FETÖ ile ilişkisi bulunmadığı halde binlerce muhalif insanın gözaltına alınarak tutuklandığını, işkence edildiğini hatırlatan Saygılı, “Darbe ile mücadele ediyorum” diyen hükümetin darbeden daha beter uygulamalara imza attığını belirtti.

Saygılı, sözlerini şöyle bitirdi; “Korkmayacağız, yılmayacağız, haber alma hakkımıza sonuna kadar sahip çıkacağız, toplumsal muhalefet güçleriyle ve ilerici halk kesimleriyle omuz omuza yürüyerek dayanışmamızı büyütmeye devam edeceğiz. Özgür basın susturulamaz!”

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Ankara Şube Başkan Yardımcısı Sevinç Koçak da, hiçbir haber verilmeden yayınları kesmenin tanıdık bir senaryo olduğunu bildiklerini belirtti. TGS olarak kapatılan kanalların yanında olduklarını söyleyen Koçak, hükümete de bir an önce hukuk dışı uygulamalarına son vermesi çağrısında bulundu.

Basın açıklamasının tamamını okumak için tıklayınız.