Ankara Numune Hastanesi Rant ve Siyasi Hırsa Kurban Edilmemeli

Ankara Numune Hastanesi Rant ve Siyasi Hırsa Kurban Edilmemeli

Hastanemi Kapatma Platformu, kapatılan Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinin  ya yenilenerek ya da kamu üniversitelerine devredilerek sağlık hizmeti sunumunu sürdürmesi talebiyle bir basın açıklaması düzenledi.

30 Mayıs Perşembe günü ATO’da gerçekleştirilen basın açıklamasını Hastanemi Kapatma Platformu adına İlknur Başer okudu. Türkiye’nin köklü sağlık kurumlarının ranta ve siyasi hırsa kurban edildiğini belirten Başer, dünyadaki örnekleri başarısızlıkla anılan şehir hastanelerinin sağlık hizmeti sunumuna telafisi güç zararlar vereceğini söyledi.

Tıp tarihi açısından ayrı bir önemi olan tarihi hastanenin yerleşkesine ne yapılacağını yurttaşlar adına soran Başer,  50 sivil toplum örgütünü içinde bulunduran Hastanemi Kapatma Platformu olarak Ankara Numune Hastanesi’nin kapatılmamasını, daha çağdaş hale getirilerek dertlere derman olmaya devam etmesini istediklerini söyledi. Başer, şayet Sağlık Bakanlığına bağlı olarak hizmet sunması mümkün değil ise Ankara Numune ve Yüksek İhtisas Hastanelerinin, bu bölgede yer alan Ankara veya Hacettepe Üniversitelerine devredilebileceğini  kaydetti.

Basın açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Ali Karakoç da başından beri kamu özel ortaklığı modeline karşı olduklarını kaydetti. Dr. Karakoç, sağlık hizmeti sunumunun ücretsiz, nitelikli ve ulaşılabilir olması gerektiğini, bu hizmeti sunan sağlık emekçileri için de güvenli çalışma koşulları ve güvenceli işi savunduklarını belirterek önce Atatürk EAH şimdi de Numune EAH yaşanan işten çıkarmalara dikkat çekti.

Çalışanların bu tarz değişikliklerde işsiz ve güvencesiz kalmaması gerektiğini kaydeden Dr. Karakoç, Sıhhiye’deki boşaltılacak hastaneler bölgesinde  sağlık çalışanı ve civar esnaf olmak üzere 15 bin kişinin işsiz kalma riski olduğunu belirtti.

SES Ankara Şube Başkanı Hüsnü Yıldırım da hastaların hem ulaşım zorluğu hem de büyüklüğünden ötürü şehir hastanesini tercih etmediğini bu durumun da çeperdeki diğer hastanelerin yoğunluğunun daha da artmasına sebep olduğunu söyledi.

 

Basın açıklamasının tam metni için tıklayınız