Ankara Üniversitesi öğrencileri

Ankara Üniversitesi öğrencileri "Tecavüzcü profesörü aklamanıza izin vermeyeceğiz!"

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğretim üyesi Hasan Bilgili’nin 03 Nisan 2019 gecesi kadın veteriner hekime tecavüzü sonrası yaşanan hukuksuzluğu protesto etmek üzere üniversite öğrencileri basın açıklaması düzenledi. Ankara Üniversitesi rektörlüğü önünde 19 Haziran 2019 Çarşamba günü yapılan açıklamaya Ankara Tabip Odası adına Genel Sekreter Dr. Ali Karakoç, Yönetim Kurulu üyesi Dr. Gül Bakır ve SES Genel Sekreteri Pınar İçel de katılım sağlayarak destek verdi.

Açıklamayı okuyan üniversite öğrencisi “Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Hasan Bilgili 03 Nisan 2019 gecesinde sahibi olduğu hayvan hastanesinde çalışan kadın veteriner hekime ortağı Serkan Durmaz ile birlikte tecavüz edip darp etmiştir. Ardından kadın veteriner hekimi zorla ve tehditle H.Ş. isimli jinekoloğa götürerek vajinal temizlik yaptırmıştır” diye konuştu.

Hasan Bilgili’nin, kadının şikayeti ve hastaneden aldığı rapor sonrasında tutuklandığı diğer iki kişinin ifadelerinin alınıp serbest bırakıldığı belirtildi.

Basın açıklamasının devamında şu ifadeler yer aldı:

“2 ay sonra Hasan Bilgili savcının özel inisiyatifi ile serbest bırakıldı. Ankara Üniversitesinin ise Hasan Bilgili’yi bünyesine tekrar aldığı ve emeklilik dilekçesini işleme koyduğu iddia edilmektedir. Okul içerisinde birçok akademisyenin tacizci olduğu bilinmektedir. Okul yönetimi her şeyden haberdar olmasına rağmen göz yummaktadır.”

Yaşanan olayın peşini bırakmayacaklarını belirten öğrenciler Ankara üniversitesi rektörüne seslenerek Hasan Bilgili gibi öğretim üyeleri akademiden atılana kadar mücadeleden vazgeçmeyeceklerini söylediler.

Açıklamadan sonra söz alan Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Ali Karakoç YÖK’ün barış isteyen akademisyenlere gösterdiği tepkiyi hatırlatarak şu anki suskunluğunu eleştirdi ve YÖK’ü göreve davet etti. Ayrıca jinekolog hekim H.Ş. hakkında da Ankara Tabip Odası tarafından soruşturma açıldığını duyurdu.