Sivas katliamında hayatını kaybedenler anıldı:

Sivas katliamında hayatını kaybedenler anıldı: "Unutma, Unutturma!"

Sivas Madımak Oteli’nde 26 yıl önce katledilen 33 yazar, ozan, düşünür ile iki otel çalışanı Ankara’daki yürüyüşle anıldı. Yürüyüşe  CHP, HDP, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Ankara Tabip Odası (ATO), Türk Mühendis ve Mimarları Birliği (TMMOB), Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, AKA-DER gibi çok sayıda siyasi parti, meslek örgütü, sendika ve sivil toplum örgütü katıldı.

Ankara Tabip Odası yönetici ve üyelerinin de yer aldığı yürüyüşte “Sivas’ın ışığı sönmeyecek!”, “Sivas’ı unutma, unutturma” sloganları atıldı.

Atatürk Kültür Merkezi önünde toplanan kortej, sloganlar ve hayatını kaybedenlerin fotoğraflarıyla Tandoğan Meydanı’na yürüdü.

Sivas’ta katledilenler için yürüyenlerin ortak talebi Madımak Oteli’nin ‘Utanç Müzesi’ olmasıydı.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Sekreteri Onur Şahin demokratik kitle örgütleri adına ortak açıklamayı okudu.

Sivas Madımak katliamının sadece Alevilere karşı değil ötekileştirilen dışlanan bütün kesimlere karşı yapılan bir katliam olduğunun altını çizen Şahin  “ Böyle acılar yaşamamak için tüm canlarımızı meydanlarda anmaya davet ediyoruz. Katledilen canlarımızı 26’ncı yılında saygı sevgiyle anıyoruz. Sivas’ın ışığı sönmeyecek ve Madımak Utanç Müzesi olacak” diye konuştu.