Hastanemi Kapatma Platformu Koruma Kurulu'na dava açmaya hazırlanıyor

Hastanemi Kapatma Platformu Koruma Kurulu'na dava açmaya hazırlanıyor

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’nin açılışı için kapatılan Numune Hastanesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından “korunmaya değer bulunmadığı” gerekçesi ile koruma altına alınmadı.  Hastanemi Kapatma Platformu bileşenleri, 1881 yılında kurulan Numune Hastanesi’nin korunma altına alınmamasını mahkemeye taşımaya hazırlandığını açıkladı.

Hastanemi Kapatma Platformu bileşenleri, Mimarlar Odası toplantı salonunda 03 Temmuz 2019 Çarşamba günü basın toplantısı düzenledi. Bileşenler adına açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, şunları söyledi:

“Bir mimar koruma kuruluna başvurarak, Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Sami Ulus Kadın Doğum Çocuk Sağlığı Hastanesi, Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin koruma altına alınmasını istedi. Fakat kurul bu hastaneleri ‘korunmaya değer bulmadığı’ gerekçesi ile koruma altına almadı. Bu tarihi binaların tescil edilmemesi yıkılacağı anlamına geliyor. Bizler buna izin vermeyeceğiz. Bu kararın iptal edilmesi için meslek odaları ile birlikte yargıya başvuracağız.“

Tezcan Candan Ankara Sıhhiye bölgesinde sağlık sit alanı kurulmasını da önerdi.

Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Vedat Bulut ise kapatılan Numune, Yüksek İhtisas ve Atatürk Hastanesi’nin Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesi’ne tahsis edilmesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

“Numune Hastanesi tekrar revize edilerek ve bölgesinde bulunan diğer sağlık kurumlarına entegre edilerek çok güzel bir sağlık tesisi haline getirilebilir. Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesi’ne katılabilir. Ankara Üniversitesi burayı alırsa kendi tarihi kuruluş hafızasına da sahip çıkmış olur. Yine Yüksek İhtisas Hastanesi Türkiye’de açık kalp ameliyatlarını mihenk taşı olmuş bir kurumdur. Bu bileşkeleri Ankara Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi alabilir ve sağlık hizmetine devam edebilir.”