Ankara Tabip Odası

Ankara Tabip Odası "Aşılama Bilgilendirme Eğitimi" verdi

Ankara Tabip Odası Aile Hekimliği ve Pratisyen Hekimlik Komisyonu tarafından Ankara genelinde açılmış olan yaz okullarında öğrenci velilerine yönelik olarak Aşılama Bilgilendirme eğitimleri başlatıldı. Bu kapsamda 11 Temmuz 2019 Perşembe günü Keçiören 19 Mayıs Mahallesi Muhtarlığı bünyesinde açılmış olan yaz okuluna giden Dr. Filiz Ünal ve Dr. Gülgün Kıran velilere aşılar hakkında genel bilgiler verirken aşılama hakkında yanlış bilinen doğruları da aktardı.

Aile Hekimliği Komisyonundan Dr. Filiz Ünal ülkemizde uygulanan bebek ve erişkin aşı takvimi, zorunlu aşılar, aşıların etki ve yan etkileri gibi konularda genel bilgilendirme yaptıktan sonra aşı karşıtlığının toplum sağlığı açısından zararlarına değindi. Son günlerde artış kaydeden kızamık vakalarının aşı karşıtlığı ile ilişkisine değinerek aşılamanın bulaşıcı hastalıklardan korunmada, ölümlerin ve sakatlıkların önüne geçilmesinde en etkili yol olduğunu vurguladı.

Eğitim, Dr. Filiz Ünal ve Dr. Gülgün Kıran’ın katılımcıların sorularını yanıtlaması ile son buldu. Eğitime katılanlara ATO tarafından hazırlanan “Aşılama hakkında Bilgiler” ve “Çocuğumu Cinsel İstismardan Nasıl Korurum” broşürleri dağıtıldı.