Sağlıkta Şiddet Olayına İlişkin Basın Bülteni

Sağlıkta Şiddet Olayına İlişkin Basın Bülteni

Basına ve Kamuoyuna;

Geride kalan Çarşamba günü (24.07.2019) Ankara’daki bir kamu sağlık kuruluşunda acil tıp uzmanı olarak görev yapan bir hekimimiz, görevi başında sözlü ve fiziki şiddete uğramıştır.

Hekimimiz, bir hasta yakını tarafından yumruklanarak darp edilmiş, hakaret ve tehditlere maruz kalmıştır.

Yaşanan bu şiddet olayının kaygı verici bir diğer yönü ise, şiddet olayının failinin, Ankara’nın bir ilçesinin ilçe emniyet müdürü oluşudur.

Nitekim şiddet olayı sonrasında, ilçe emniyet müdürü olan fail hakkında, 5271 Sayılı Sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ile 3359 Sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu (Bkz. Ek m. 12) lafzında yer alan emredici hükümlerin varlığına karşın; yakalama ve gözaltı ile savcılığa sevk yolunda gerekli usulü işlemlerin ve tedbirlerin uygulanmadığı, diğer bir ifade ile failin kolluk birimleri tarafından kayırıldığı yolunda tespit ve iddialar da söz konusudur.

Tabip odamız, yaşanan şiddet olayı üzerine derhal olayın yaşandığı hastaneye de giderek gerekli hukuki girişimlerde bulunmuş, şiddete maruz kalan hekimimizin güvenliği de tarafımızca sağlanmış, ayrıca olayla ilgili Ankara Valiliği ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gerekli başvurular da yapılmıştır ve yapılacaktır.

Olayın takipçisiyiz.

Kamuoyuna saygı ile duyururuz.

Ankara Tabip Odası

Yönetim Kurulu