Bir hastane için daha sona gelindi Dışkapı Çocuk Hastanesi Bilkent’e taşınıyor

Bir hastane için daha sona gelindi Dışkapı Çocuk Hastanesi Bilkent’e taşınıyor

Numune ve Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanelerinden sonra Dışkapı Çocuk Hastanesi de Dışkapı’daki binasından Bilkent’e taşınıyor. 24 Ağustos 2019 Cuma günü gerçekleşecek taşınma öncesinde Hastanemi Kapatma Platformu tarafından hastane bahçesinde bir basın açıklaması düzenlendi.

23 Ağustos 2019 Perşembe günü yapılan basın açıklamasına Hastanemi Kapatma Platformu bileşenlerinin yanı sıra, sağlık emekçileri, esnaf ile hasta ve hasta yakınları  katıldı. Basın açıklamasını platform adına Ses Ankara Şube Eş Başkanı Hüsnü Yıldırım okudu.

Yıldırım 45 yıllık deneyimi ile çocuk sağlığı ve hastalıkları alanında hizmet veren hastanenin tüm değerleri ile tarih olacağını kaydederek bugüne kadar verdikleri mücadeleye rağmen hastanenin taşınmasına engel olamadıkları için üzgün olduklarını belirtti.

Sağlık hizmet alırken en yakın hastane ve en iyi hekimin arandığına işaret eden Yıldırım  “Çocuğunuz havale geçirdiğinde koşacak mesafede hastane olmasını istersiniz. Bacağı kırılan çocuğunuzu götürdüğünüzde en kısa sürede ve mesafede muayene olabilmeyi, tahlil-tetkikleri geciktirmeksizin yaptırabilmeyi istersiniz elbette. Bugüne kadar bu hastanede aldığınız hizmet gibi. Verilen hizmetten memnun kalmamış da olabilirsiniz. Bekleme koltuklarını eski ve yetersiz, binayı bakımsız bulmuş olabilirsiniz. Çalışanlar gülücükler de atmamış olabilir ama hastanız için tıbbi anlamda yapılması gereken her şey hiçbir kaygı gütmeden yapılmıştır mutlaka. Kamusal hizmet anlayışı budur. Artık sizi yeni bir hizmet anlayışı ve yeni bir ekip ile  karşılayacak Bilkent Şehir Hastanesindeki Çocuk hastanesi.” diye konuştu. 

Sağlık emekçileri ve taşeron işçilerin de taşınma sonrası yaşayacakları sorunlara değinen Yıldırım, dünyanın 3. büyük hastanesi yapılırken çalışanlara yönelik hiçbir sosyal hak tanınmadığını aktardı. 

Sağlığa erişimin anayasal güvencelerle korunmaya alınmış bir hak olduğunu vurgulayan Yıldırım, yapılan yasal değişiklerle bu hakkın içeriğinin boşaltıldığını kaydetti.

Şehir hastanelerinde hizmetin etkili, verimli, hakkaniyete uygun şekilde verileceğini düşünmediklerini söyleyen Yıldırım sözlerini “Sermayenin emekçinin alın teriyle cilaladığı bu devasa yapıların cilalarının kısa sürede döküleceğine, ışıltının altında yatan gerçek niyetin çok kısa sürede tüm halkımız tarafından görüleceğine inanıyoruz. Kamusal hizmet şeffaf ve görülebilir, açıklanabilir, kamuoyu ile paylaşılabilir değilse altında bir çapanoğlu aramakta haklıyız ve konunun her zaman takipçisi olacağız.”  diye sürdürdü.

Basın açıklamasının sonunda Yıldırım, Bilkent Şehir Hastanesine gidecek kolilerin taşıttırılması sırasında iş kazası geçiren temizlik işçisi Ferhat Yalçın’a geçmiş olsun dileklerini iletti.

Basın açıklamasının tam metni için tıklayınız