1 Eylül Dünya Barış Günü Kutlandı

1 Eylül Dünya Barış Günü Kutlandı

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde bir araya gelen emek ve demokrasi güçleri Tandoğan Meydanından, barış talebini haykırdı.

Ankara’da düzenlenen miting için demokratik kitle örgütleri AKM önünde toplandı. “Ülkemizde bölgemizde barış! Emperyalistler yenilecek, haklar kazanacak” şiarıyla yapılan mitinge KESK, DİSK, TMMOB ve ATO, CHP, HDP, Emek Partisi, Halkevleri ve demokratik kitle örgütleri katıldı. Emek ve demokrasi güçleri “Birlikte kazandık, birlikte mücadele edeceğiz”, “Savaşa hayır barış hemen şimdi”, “Kayyımlar gidecek biz kalacağız”, “Barış direnişle mümkündür”, “Savaşa değil emekçiye bütçe” pankartlarıyla Tandoğan Meydanına doğru yürüyüşe geçti.

Miting alanında tertip komitesi adına ortak metni okuyan DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, emperyalist kapitalist sistemin çıkardığı krizlerin ve savaşların sürekli devam ettiğini ifade etti. Savaşın yıkım, barışın ise yaşam olduğunu söyleyen Görgün, “Bugün barış mücadelesi her zamankinden daha değerlidir. Çünkü bu coğrafyada barış sözcüğü suç olarak görülürken, savaş sözcüğü kutsanmaktadır. Siyasal iktidar kaderini ve geleceğini savaş politikalarına bağlamıştır.” diye konuştu.

Yerel seçimlerde yüksek oyla kazanan belediye başkanlarının görevden alınmasının halkın iradesine darbe olduğunu ifade eden Görgün, iktidarın halkın iradesine YSK eliyle ya da kayyumlarla el koymaya devam ettiğini söyledi. “Seçimle gelen seçimle gider” kuralının da ayaklar altına alındığını belirten Görgün, “Savaşların ekonomik maliyetinin bedelini emekçilerin ödediğini biliyoruz. 31 Mart Yerel Seçimlerinde biz ortak bir şey başardık, yine başaracağız ve faşizmi mutlaka yeneceğiz” diye konuştu. 

Miting Ankara Müzik Kollektifi’nin müzik dinletisi ve çekilen halaylarla sona erdi.