“İklimi değil, sistemi değiştir”

“İklimi değil, sistemi değiştir”

“İklimi değil, sistemi değiştir” çağrısına kulak veren Ankaralılar Kuğulu Park’ta bir araya geldi. Fridays for Future (Gelecek İçin Cumalar) isimli hareket üzerinden yapılan çağrıyla tüm dünyada milyonlarca insan küresel iklim grevine katıldı.

Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Vedat Bulut, Yönetim Kurulu üyesi Dr. Gülgün İncirci Kıran ve oda üyesi hekimler de Kuğulu Park’ta 20 Eylül Cuma günü yapılan etkinlikte yer aldı.

Ankara Tabip Odası yönetimi sağlık için son derece önemli ve gelecek açısından yaşamsal olan bu iklim hareketini geleceğin mirasçısı gençlerin başlatmasını anlamlı bulduklarını ifade ederek, bu konudaki talepler konusunda tüm politikacıları duyarlı olmaya, sağlıkçıları ise görev almaya davet etti.

Dr. Vedat Bulut verdiği röportajda iklim krizinin sağlık üzerine etkilerine dikkat çekti.

Fridays for Future Ankara da yaptıkları açıklamada “Paris İklim Anlaşmasının imzalanması ve yürürlüğe girmesi, şirketlerin, belediyenin, ilimizin ve ülkemizin “iklim acil durumu” ilan etmesi ve buna göre hareket etmesi, iklim, krizinin nedeni olan petrol, kömür, doğalgaz kullanımından vazgeçilmesidir” sözlerini kaydetti.